Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler

0
1899
Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler
Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Yılların akışı içerisinde vücut sürekli olarak değişikliğe uğrar. Kalbin pompalanma gücü azalır, akciğerler gerileyerek daha az oksijenin alınması sonucunu doğurur, böbrekler küçülür ve daha az kanlanılır, vücutta oluşan zararlı maddelerin hızlı bir şekilde atılması sağlanılamaz. Dokularda ve organlarda su miktarı azalır, böylece esneklikleri azalır, çalışma verimleri düşer. Kas ve kemikler zayıflar, güçleri azalır. Yaşlılık Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Yaşlanma ile Birlikte Ortaya Çıkması Beklenilenler

Bu değişimler ”normal” sınırlar içerisinde gerçekleşir, şikayete neden olmazsa hiçbir şekilde müdahale edilmemesi gereklidir. [Yaşlanma] ile birlikte ortaya çıkması beklenen şikayetlere karşı koruyucu, önleyici ve destek amacıyla bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır.

Bitkisel ilaçların istenmeyen etkilerinin çok az olması, kolay tahammül edilmesi ve uzun süreli kullanıma uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir.

BitkiselMucize.net sitesinin Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde 3 tane yaşlı spor yaparmış gibi ağaçların a rasında yürüyüş yapmaktadırlar. Görsel siyah, beyaz bir görseldir.
Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler

Yaşlıların Yaşantı Şekilleri Nasıl Olmalıdır?

Yaşlılıkta en önemli sorun kaynaklarının başında üretken olmama gelmektedir. Her yaşlı kişinin bir şey üretme kabiliyeti vardır, bunlar arasında el işi, müzik ve fotoğraf sayılabilir. Üretken olan kişi hayata bağlı, yaşama gücü ve isteği yüksek ve dinç kalır.

Aile üyeleriyle, akraba ve arkadaş çevresiyle ilişkilerin canlı tutulması kişiyi hayata bağlayan en önemli bağlardan birisidir. Yaşlılık Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Yeterli derecede hareketli olunmalıdır, böylece vücut normal çalışır, kas ve kemikler güçlü kalır.
  • Yürürken hafif hızlı yürümelidir. Ayakta durmak yerine yürüme, oturma yerine uzanma tercih edilmelidir.
  • Seyahat, kaplıca ve masaj imkanlarından yararlanılmalıdır.
  • Bu grupta yazılanlar hayatlarının sonuna kadar yapılması gerekilenlerdir.

Yaşlılarda Beslenme

Taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özel önem verilmelidir. İhtiyaçtan fazla et ve yağ yenilmemelidir. Yeterli miktarda su içilmelidir.

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıdalar arasında çekirdekli siyah kuru üzüm, gün kurusu kayısı, siyah kuru erik ve dut kurusu yer alırsa, vücutta zehir etkisi yapan maddelerin atılması kolaylaştırılmış olur. Ev tipi yoğurt, ev salçası ve elenmemiş undan ekmek yenilmelidir.

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri kaynağı olarak çörekotu yenilebilir. Her yıl düzenli olarak 6-8 ay süreyle çörekotu yenilmesi yüksek tansiyon, yaşlılık şeker hastalığı, yüksek kolestrol, prostat, astım ve diğer kronik hastalıklarda çok önemli destek tedavi imkanı sağlamaktadır. Çörekotunun diğer önemli bir özelliği ise hiçbir tedavi ile uyumsuzluk göstermemesidir, bir tedavi sırasında da çörekotu yemeğe devam edilebilir. Hazır öğütülmüş olarak satılan çörekotu sadece buhar banyosu şeklinde kullanılabilir, kesinlikle yenmemelidir. Çörekotu tohumu öğütüldükten sonra bekletilmelidir. Bir haftada; 100 gr çörekotu tohumu öğütülüp 150 gr pekmez ve 150 gr tahinle karıştırılarak yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kağışı yenilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımıda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Yaşlılarda Kalp ve Damar Hastalıkları

BitkiselMucize.net sitesinin Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde yaşlı bir adam vardır, kalp hastasıdır fakat gülmektedir. Adam etrafa mutluluk saçmaktadır. Üzerindeki gri bir kazak içinde ise beyaz bir gömlek vardır.
Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler

Yaşlılıkla birlikte kalbin kan pompalama gücü azalır. Kalp damarlarının gelişmesi sağlanarak kalp güçlendirilebilir. Bunun için öncelikle alıç yaprağı ve çiçeği kullanılır. Bulunabildiği takdirde hazır ilaç olarak kullanılmalıdır, bulunmadığı halleder çayı içilebilir. Alıç yaprağı ve çiçeği düzenli olarak her yıl 3-4 ay süreyle kullanılmalıdır.

Kandaki yağ (kolestrol ve trigliserid) yüksekliğinde ve damar sertliğine karşı önleyici olarak sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak havanda dövüldükten sonra 4-5 dakika havanda bekletilir ve daha sonra yoğurt veya yemeğe katılarak yenilir.

Yaşlılarda Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yaşlılıkta görülen iştahsızlık halinde acı madde içeren bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Hazımsızlıkta ise enginar yaprağı ve java zerdeçalı tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak soğan yeniliyorsa günde 50 gr taze soğan ve 20 gr kuru soğandan fazla miktarda yenilmemelidir.

Yaşlılarda Sindirim Sistemi Hastalıklarında Sık Görülen Şikayetler

Sık görülen şikayetlerden kabızlığın önlenilmesi için öncelikle beslenme sistemine dikkat edilmelidir, meyve ağırlıklı, bol lifli gıdalar yenilmelidir. Kabızlık halinde sarı ve siyah karnıyarık tohumu, sarı karnıyarık tohum kabuğu ve keten tohumu kullanılabilir. Kanda şeker seviyesi yüksekse sarı karnıyarık tohum kabuğu tercih edilmelidir. Hazır öğütülmüş olarak satılan keten tohumu kullanılmamalıdır, çok zararlıdır, zehir etkisi yapabilir. Keten tohumu bütün olarak alınılır, kullanılmadan önce ezilmesi tavsiye edilir.

Yaşlılıkta İdrar Yolları Hastalıkları

İdrar yolları taşları ve iltihabı, idrar kesesi zayıflığı ve prostat yaşlılıkta görülen şikayetler arasındadır. Bu hastalıklar için ilgili bölümler incelenebilir.

Yaşlılıkta psikolojik hastalıklar

Uyku sorunları, huzursuzluk, korku ve depresyon halinde bitkisel sakinleştirici ilaçlar istenilmeyen etkilerin olmayışı, tahammülünün kolay olması ve uzun süreli kullanıma uygun olması nedenleriyle tercih edilmektedir.

Şikayetin derecesine bağlı olarak binbirdelikotu, lavanta çiçeği, oğulotu yaprağı ve şerbetçiotu çiçeği kullanılmaktadır.

BitkiselMucize.net sitesinin Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde yaşlı bir teyze vardır ve yaşlılık hastalıklarından dolayı yürüyememektedir. Yanında ise genç bir bayan hekim vardır ve teyzeye yardım etmektedir.
Yaşlılık Hastalıkları için Yapılması Gerekenler

Yaşlılıkta Şeker Hastalığı

Yaşlılıkta görülen şeker hastalığında Çin tarçını kabuğu, siyah karnıyarık tohumu, sarı karnıyarık tohumu ve sarı karnıyarık tohum kabuğu kullanılmaktadır. Çin tarçını kabuğunun etkisi doğrudandır, diğerleri bağırsaklarda şişerek şekerin kana geçme hızını kontrol ederler. Kandaki şeker seviyesi çok yüksekse sarı karnıyarık tohum kabuğu tercih edilir.

Yaşlılıkta Sinir Sistemi Hastalıkları

  • Yaşlılıkta bunama, baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetler görülebilir.
  • Bu hastalıkların nedenlerinden önde geleni kılcal dolaşımın yeterli olmamasıdır.
  • Beyin yeterli kan akımıyla oksiden alması ve kılcal dolaşımın yeterli olmayışıdır.
  • Yorgunluk, bitkinlik ve dikkat dağınıklığı halinde ginkgo ile birlikte dikenli ginseng de kullanılabilir.

Yaşlılıkta düzenli bir spor, düzenli bir beslenme yapılmalıdır. Fakat herhangi bir hastalık meydana geldiğinde hekim tarafından incelenilmelidir. Ne kadar bitkisel ilaçlar yardımcı olacak olsada hekim kontrolü altında kullanılmalıdırlar.

İlaçlarınızı ve bitkisel ilaçlarınızı hekiminizin verdiği süre kadar kullanınız daha fazla kullanırsanız zararlı olabilirler.