Yaralanma, Zedelenmeler ve Tedavileri

0
2046
Yaralanma, Zedelenmeler ve Tedavileri
Yaralanma, Zedelenmeler ve Tedavileri

Eklem kaslarının zedelenmesi ile hareketin engellenmesi, kapalı doku zedelenmesi, morarma gibi şikayetler bu grupta yer alır. Kas ve Eklem Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bitkisel İlaçlar İle Tedavi

Bu rahatsızlıklara bitkisel ilaçlar tek başına tedavide yeterli olmaktadır. [Bitkisel ilaçlar] ağrı dindirici, şişkinliği giderici, dokularda kanlanmayı arttırıcı, iltihaplanmayı önleyici olarak etki etmektedir.

Ağrı dindirici olarak bahçe nanesi esansı, dağ tütünü çiçeği, kâfur, tıbbi karakafesotu kökü kullanılmaktadır. Emilimi arttırarak dolaşımı hızlandırıcı olarak binbirdelikotu ve dağtütünü çiçeği kullanılabilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Yaralanma, Zedelenmeler ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın bacağını tutmaktadır. Bacağı zedelenmiştir ve yürümekte zorluk çekiyordur.
Yaralanma, Zedelenmeler ve Tedavileri

Şişmeyi Önleyici Olarak Tıbbi Karakafesotu Kullanılmaktadır

Dokuların kanlanmasını arttırıcı olarak bahçe nanesi esansı, çayır çiçekleri, dağtütünü çiçeği ve tıbbi karakafesotu kullanılmaktadır.

İltihaplanmayı önleyici olarak bahçe nanesi esansı, dağ tütünü çiçeği, kâfur ve tıbbi karakafesotu kullanılmaktadır. Bitkisel tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Su birikiminin önlenmesi için tıbbi kokulu yonca ve at kestanesi kullanılmaktadır.
  • Tedavi amacına uygun olarak bu gruplarda yer alan ilaçlar birlikte kullanılabilir.
  • Merhem şeklinde hazır ilaçlar da bulunmaktadır.
  • İlaçlarda banyo için hazırlanan sulu kısım sargı veya pansuman şeklinde de uygulanabilir. Uygulanacak bölgenin alanına göre kese hazırlanıp içerisine karışım konulur.

Yaralanma ve Zedelenmelerde Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Atkestanesi tohumu: Merhem şeklindeki hazır ilaçlar kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.

Bahçenanesi esansı

% 5-20 oranında esans içeren merhem şeklindeki hazır ilaç kullanılır.

Binbirdelikotu: Ayçiçeği yağı veya zeytinyağında hazırlanmış ürün kullanılır. Taze çiçekleri yağın rengi koyu kırmızı renk alana kadar birkaç hafta yağda bekletilerek hazırlanılır. İlgili bölgeye sürülerek ovulur veya sargı bezi batırılarak sarılır, birkaç saatte bir sargı değiştirilmelidir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: http://www.bitkiselmucize.net/kategori/bitkisel-tedaviler/kas-ve-eklem-hastaliklari/

Çayır çiçeği: 500 gr kadar çayır çiçeği 3-4 litre sıcak suda ağzı kapalı olarak 30 dakika bekletilir, süzülür ve banyo suyuna ilave edilir, banyoda 15 dakika kalınır, sonra 1 saat yatakta istirahat edilir. Banyo suyu mümkün olduğunca sıcak olmamalıdır.

Banyo için hazırlanan sulu kısım sargı veya pansuman şeklinde de uygulanabilir. Uygulanacak bölgenin alanına göre kese hazırlanıp içerisine çayır çiçekleri konulur. Bu kese bir elek içerisinde tencerede kaynayan su buharına tutularak ıslanması ve ısınması sağlanır, ılıtıldıktan sonra ilgili bölgenin üzerine konulur ve 30-60 dakika bekletilir.

Dağtütünü çiçeği: Doğranmış 1 çay kaşığı çiçek fincana konulur, üzerine 100 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar bekletilip süzülür. Elde edilen sulu kısım sargı veya pansuman şeklinde uygulanır.

Kâfur

%10-20 kâfur içeren merhem şeklindeki hazır ilaçlar kullanılabilir.

Tıbbi karakafesotu: Merhem veya krem şeklindeki hazır ilaçları kullanılabilir.

Tıbbi kokulu yonca

İnce doğranılmış 3 yemek kaşığı ot fincana konulur, üzerine 100 ml kadar kaynar su ilave edilir, ılıyıncaya kadar beklenir ve ilgili bölgeye lapa şeklinde yayılır. Günde 2-3 defa sargı yenilenir veya pansuman yapılır.