Yara Bakımı Nasıl Yapılır

0
2306
Yara Bakımı Nasıl Yapılır
Yara Bakımı Nasıl Yapılır

Darbe, sürtünme, ezilme, çizilme, yırtılma, yanma ve donma gibi etkilerle deride yaralar oluşmaktadır. Deri Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bitkisel İlaçlarla Tedavi Edilebilen Yaralar Nelerdir?

[Yüzeysel yaralanmalar], şişmiş, su toplamış, ağrılı yanıklar, donma sonucu oluşan yaralar bitkisel ilaçlarla tek başına tedavi edilebilmektedir.

Dikiş atılması gereken derin yaralanmalar ve kesiklerde, kirlenmiş derin yaralanmalarda, ilerlemiş iltihaplı hallerde ve şeker hastalığına bağlı yaralarda hekim müdahalesi gerekir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Yara Bakımı Nasıl Yapılır yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın vardır ve dikiş atılacak yerleri doktor tarafından kalem ile çizilmektedir.
Yara Bakımı Nasıl Yapılır

Yaralar için Bitkisel İlaçlar Hangi Amaçla Kullanılmalıdır?

Bitkisel ilaçların tek başına yeterli olmadığı durumlarda destek tedavi amacı ile kullanılmaktadır.

Deri dokusunun yenilenmesinde at kuyruğu otu, papatya çiçeği, peru pelesengi, tıbbi öküzgözü çiçeği kullanılmaktadır. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Bağışıklık sistemini destekleyici olarak ekinasya otu kullanılmaktadır.
  • İltihaplanmayı önleyici olarak binbirdelik otu, cadı fındığı kabuğu ve yaprağı, dar yapraklı sinirli ot, kavak tomurcuğu, papatya çiçeği ve tıbbi öküz gözü çiçeği kullanılmaktadır.
  • Kanamayı durdurmak için çoban çantası otu kullanılmaktadır.
  • Mikrop öldürücü olarak binbirdelik otu, papatya çiçeği ve tıbbi öküzgözü çiçeği kullanılmaktadır.

Yaralı bölgeye krem, merhem, pudra, yoğurt, yağ, diş macunu gibi maddeler sürülmemelidir. Yaralı bölge serin tutulmalıdır, yaradaki kirler ve yabancı maddeler papatya çayı ve tıbbi öküzgözü çiçeği çayı ile temizlenmelidir. Yaraya yapışan sargı bezi kullanılmamalı, su emen pamuklu sargı bezi kullanılmalıdır. Sargı günde 3-4 defa değiştirilmelidir. Yanıklarda bölge soğuk su ile hızla soğutulmalıdır. Donma olaylarında hızlı ısıtmadan kaçınılmalı, yavaş yavaş ısınma sağlanmalıdır, dar ayakkabı ve eldiven kullanılmamalıdır, soğuk ve ıslaklıktan kaçınılmalıdır.

Tedavi amacına uygun olarak belirtilen gruplardan bir veya bir kaç bitkisel ilaç birlikte kullanılabilir

Yaralarda Haricen Kullanılması Gereken Bitkisel İlaçlar

Atkuyruğu otu: İnce doğranılmış 10 gr ot 1 litre su ile 15 dakika kadar kaynatılıp süzülür. Sulu kısım soğuduktan sonra sargıda kullanılır ve sargı günde 3-4 defa değiştirilir.

Binbirdelik otu: Zeytinyağı veya ayçiçek yağında hazırlanmış ürün kullanılabilir. Yaralı bölgeye bu yağlı ürün sürülerek sarılır, sargı günde 3-4 defa aynı şekilde yenilenir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/bitkisel-ilaclarin-etkileri-nelerdir/

Bitkiselmucize.net sitesinin Yara Bakımı Nasıl Yapılır yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir bitki karışımı oluşturulmuştur ve şişenin içindedir.
Yara Bakımı Nasıl Yapılır

Cadıfındığı yaprağı ve kabuğu: 5-10 gr yaprak veya kabuk 250 ml soğuk su ile kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınarak 15 dakika bekletilebilir, süzülür ve soğutulur. Sulu kısım sargıda kullanılır. Sargı günde 3-4 defa değiştirilir.

Çoban çantası otu: İnce doğranılmış 5 gr ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 15 dakika bekletilip süzülür ve soğutulur. Sulu kısım sargıda kullanılabilir. Sargı günde 4-5 defa değiştirilmelidir.

Dar yapraklı sinirli ot: İnce doğranılmış 5 gr ot 150 ml soğuk su ile kaynayana kadar ısıtılır, 5 dakika kaynatılır ve süzülür. Sulu kısım soğuduktan sonra sargıda kullanılır. Sargı günde 3-4 defa değiştirilmelidir.

Ekinezya Otu

Hazır ilaç olarak bağışıklık sistemini desteklemek amacı ile kullanılabilir.

Kavak tomurcuğu: İnce doğranılmış 5 gr tomurcuk 300 ml soğuk su ile kaynayana kadar ısıtılır, 5 dakika kaynatılıp süzülür. Sulu kısım soğuduktan sonra sargıda kullanılabilir. Sargı günde 3-4 defa değiştirilir.

Papatya çiçeği

İstenilen etkinin alınabilmesi için hazır ilaç şeklinde kullanılmalıdır. Yaraların yıkanması için çayın hazırlanışı: 1-3 yemek kaşığı papatya çiçeği fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısım soğuduktan sonra yaranın yıkanmasında kullanılabilir.

Peru pelesengi: Hazır ilaç olarak uygulanabilir. 1 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Yara Bakımı Nasıl Yapılır yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bitkisel tohumlar bulunmaktadır.
Yara Bakımı Nasıl Yapılır

Tıbbi öküzgözü çiçeği: Hazır ilaç şeklinde bulunmaktadır.

Yaralarda Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Dağtütünü çiçeği: Hazır ilaç kullanılabilir veya 2 çay kaşığı çiçek üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısım sargı veya pansuman şeklinde uygulanır.
  • Karanfil esansı: Bir damla esans bölgeye sürülerek ovulur, bu işlem bir kaç defa tekrarlanılır.
  • Papatya çiçeği: İstenilen etkinin alınabilmesi için hazır ilaç olarak kullanılmalıdır.
  • Binbirdelik otu: Bitkinin çiçekleri ve üst yapraklarından yağda hzırlanan ürün kullanılabilir. Çiçek ve üst yapraklar zeytinyağı, ayçiçek yağı içinde birkaç hafta boyunca, renk koyu kırmızı olana kadar bekletilir.

Sargı: İnce doğranılmış 1 yemek kaşığı çiçek 500 ml soğuk su ile kaynayana kadar ısıtılır, 5 dakika kaynatılıp süzülür. Sulu kısım soğuduktan sonra sargıda kullanılabilir. Sargı günde 3-4 defa değiştirilir.

Bitkisel ilaçlar ile kanamanın durdurulması için çoban çantası otu kullanılabilir ve bağışıklık sistemini destekleyici olarak ekinezya otu kullanılır.