Vücutta Su Birikimi Ödem Hastalığı

0
2479
Vücutta Su Birikimi Ödem Hastalığı

Dolaşım sisteminden çıkan sıvının doku ve hücrelerde birikmesine ödem denilir. Dokuların fark edilir bir şekilde şişmesinden anlaşılabilir. Kalp ve böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları ve bazı ilaçlar nedeni ile ödem meydana gelebilir. Kalp ve Damar Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir. Genel ödem çoğunlukla ağrısızdır ve parmak ile bastırılınca çukurlaşır.

Bölgesel Ödem Hastalığı

Uzun süre ayakta durma veya oturma, toplardamar sorunları, iltihaplı hastalıkar, darbe ve yaralanmaların sonucunda bölgesel [ödem hastalığı] ortaya çıkabilir.

Tavşanmemesi köküKoruyucu ve destek tedavi olarak kullanılabilir. Hazır ilaçları dahilen ve haricen kullanılmaktadır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Vücutta Su Birikimi Ödem Hastalığı yazısında arada geçen bir görseldir. Görselde Tavşanmemesi kökü bulunmaktadır.
Vücutta Su Birikimi Ödem Hastalığı

Lenf Ödemi Hastalığı

Hamilelik, iltihaplı hastalıklar, tümörler ve yaralanmalar sonucunda meydana gelebilmektedir. Lenf ödemi başlangıçta yumuşaktır, parmakla bastırınca çukurlaşır ancak zamanla sertleşir.

Tedaviye destek olmak amacı ile şişmiş olan bölge kalp seviyesinde tutulmaya çalışılmalı, ayakta durma ve oturma yerine, yürüme veya yatma tercih edilmelidir. Şişmiş olan bölge yaralanmaya müsait olabileceği için titizlik ile korunulmalı ve temiz tutulmalıdır. Bitkisel Tedaviler kategorimizde dikkatinizi çekebilir.

Ödem Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Ananas enzimi: Hazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.
  • Atkestanesi: Hazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.
  • Atkuyruğu otu: İnce kıyılmış 2 çay kaşığı kadar ot bir fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilerek, fincanın ağzı kapalı olarak 15 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Tıbbi kokulu yonca: İnce doğranılmış 1 ila 2 çay kaşığı arasında ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilip süzülerek içilir.

Ödem Hastalığında Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Atkestanesi: Krem veya merhem şeklinde hazırlanmış olan ilaçları ilgili bölgeye sürülerek uygulanır.

Dağtütünü çiçeği ile şiş olan bölgede iltihaplanma var ise giderilebilir

Atkuyruğu otu2 ila 3 yemek kaşığı ince doğranılmış ot 1 lt kadar soğuk su ile kısık ateşte 20 adkika kaynayacak şekilde tutulur ve süzülür.

Tıbbi kokulu yoncaDahilen kullanılmak üzere hazırlanan çay ile sargı bezi ıslatılarak ilgili bölgeye sarılır.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/kategori/bitkisel-tedaviler/kalp-ve-damar-hastaliklari/