Varis Hastalığı, Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri

0
2420
Varis Hastalığı, Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri
Varis Hastalığı, Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri

Kalbin vücuda pompaladığı kan toplar damarlar vasıtası ile kalbe geri döner. Kalbe uzak bölgelerden ve özellikle ayaklardan kanın geri kalbe dönüşünde zorlanma olursa varis hastalığı medyana gelir. Toplar damar duvarları ince olduğu için kanın geri dönüşünde zorlanma halinde damarlar şişerek genişler ve kanın geri dönüşü daha da zorlaşabilir. Kalp ve Damar Hastalıkları kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

Varis Hastalığı 3 Devreye Ayrılır

  1. Devre: [Toplar damarlar] belirgin şekilde görünür hale gelir ve ayaklar şişer.

2. Devre: Deride koyu ve açık renk benek şeklinde lekeler görülmeye başlar ve deride sorunlar ortaya çıkar.

Bitkiselmucize.net sitesinin Varis Hastalığı yazısında kullanılan bir görseldir. Görselde kabuklarıyla beraber at kestaneleri bulunmaktadır.
Varis Hastalığı

3. Devrede: Durum giderek ağırlaşmaya başlar ve kangrene kadar gidebilme ihtimali vardır.

Varis hastalığının başlangıcında durumu ciddiye almak en önemli tedavi basamağıdır. Hastalığın 1 ve 2. devrelerinde bitkisel ilaçlarla tedavi yeterli olabilmektedir.

Tedaviye destek olabilmek için sigara ve alkol kullanılmamalıdır, uzun yürüş yapılmalı, hafif spor yapılabilir, ağır spordan kaçınılmalıdır. Fırsat buldukça ayakları havada tutmalı veya yatılmalıdır. Otururken bacak bacak üstüne atılmamalıdır. Sıcaktan kaçınılmalı, serin ortamlar tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Araç kullanırken veya yolculuklarda ayaklar hareket ettirilmelidir. Meyve sebze ağırlıklı bir beslenme ve bol su içmeye özen gösterilmelidir. Hekiminiz varis çorabı önerdiğinde sorunlara ramen kullanılmalıdır. İşi gereği uzun süre oturanlar, dikiş makinası çalıştırıyorlarmış gibi ayaklarını hareket ettirmelidirler. Kalp ve Damar Hastalıkları kategorimize göz atabilirsiniz.

Varis Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Atkestanesi: Hazır ilaç tarifine göre uygulanmalıdır. Tedaviye şikayetler ortadan kalkana kadar 4 ila 5 ay süre devam edilir.
  • Tavşanmemesi kökü: Hazır ilaç tarifine göre uygulanmalıdır. Bir kaç hafta sonra olumlu etki görülmeye başlanılabilir, tedaviye aylarca devam edilmelidir.
  • Tıbbi kokulu yonca: İnce kıyılmış 1 ila 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
  • Bu ilaçlar uzun bir süre bırakılmadan kullanılmalıdır, bırakıldığı taktirde hastalığın devam edebilme şansı vardır.

Varis Hastalığında Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Dağtütünü çiçeğiSargı: İnce doğranılmış 2 gr çiçek 100 ml kadar kaynar suda kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısmı sargı bezi batırılıp sıkıldıktan sonra ilgili bölgeye sarılır. Sargı günde birkaç defa değiştirilebilir.

Atkestanesi hazır ilaç tarifine göre uygulanmalıdır.

Tavşanmemesi köküKrem veya merhem şeklinde hazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.

Tıbbi kokulu yoncaİnce doğrulmuş 1 çay kaşığı kadar ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısımla sargı bezi ıslatılıp ilgili bölgeye sarılır. Bitkisel Tedaviler kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: http://www.bitkiselmucize.net/bitkisel-ilaclarin-etkileri-nelerdir/

Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri

Bitkiselmucize.net sitesinin Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri yazısında makale arasında geçen bir grafiktir. Grafikte bir adam vardır ve adamın bacağının içinde damarlar gözükmektedir.
Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri

Kalbin kendi damarları vasıtasıyla yeterli miktarda kanı alamaması nedeni ile meydana gelen hastalığa koroner kalp hastalığı denilmektedir.

Koroner kalp hastalığı ilerlediğinde kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, kalp krizi ve ani ölüm meydana gelebilmektedir.

Hastalığın meydana gelmesi ve ilerlemesi nedenleri arasında sigara, içki, kilo artışı, hareketsizlik, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, üzüntü ve sıkıntı görülebilmektedir.

Koroner Kalp Hastalığı

Kanda bulunan toplam yağ ve kolestrol miktarı yüksek olduğunda, zamanla kalp damarları iç yüzeyinde toplanılarak damarı daraltmakta ve yeterli miktarda kan geçişini engellemektedir.

Koroner Kalp Hastalığı 4 Devreye Ayrılmaktadır

1. Devrede ağrı görülmez. 2. Devrede yokuş, merdiven çıkarken zorlanılmaya başlanılır. 3. Devrede biraz hızlı hareket edince kalp zorlanmaya başlar. 4. Devrede günlük basit işleri yaparken zorlanma görülür.

Hastalık şikayetleri arasında göğüste ağrılar, basınç ve sıkışma hissi olur. Ağrı boyunda başlar , omuz ve oradanda kola doğru yayılır.

DAMAR SERTLİĞİ HASTALIĞI

Sağlıklı damarlar esnek olur, kan basıncına kolaylıkla uyum sağlar, böylece yeterli miktarda kanın geçmesine izin verilir. Damar iç cidarlarında yağ birikmesi olursa, bu yağ zamanla kalsiyumla birleşerek sert bir tabaka oluşturur ve yeterli kan geçişine engel olur.

Damar sertliği hastalığının meydana gelmesi ve ilerlemesinde içki, sigara, hareket eksikliği, hayvansal yağ kullanılması, yüksek tansiyon, üzüntü ve sıkıntı sayılabilir. Kalbe ve beyine yeterli oksijen gitmemesi halinde kalp krizi ve beyin ölümü gerçekleşebilmektedir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri yazısında kullanılan bir grafik. Grafikte bir doktor kadın elinde kalp tutuyor.
Koroner Kalp Hastalıkları ve Damar Sertliği Tedavileri

Damar sertliği tedavisinin desteklenmesi için; sigara ve alkol kullanılmamalı, meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, bitkisel sıvı yağ kullanılmalı, et tüketimi azaltılmalı, yeterli ve düzenli bir şekilde hareket edilmelidir. 5 dakika kadar demlenilmiş siyah veya yeşil çay içilmelidir.

Damar Sertliği Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

  • Alıç yaprağı ve çiçeği: İnce doğranılmış 1 çay kaşığı yaprak ve çiçek karışımı fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak ve ara sıra karıştırılarak 20 dakika demlenilir.
  • Sarımsak: Günde ortalama 4 gr kadar sarmısak yenilebilir. Her seferinde 1 gr sarmısak yenmelidir.
  • Biberiye yaprağı: İnce ince doğranılmış 50 gr kadar yaprak 1 litre kaynar suda ağzı kapalı bir şekilde 30 dakika bekletilir, süzülerek banyo suyuna ilave edilir ve banyoda 15 ila 20 dakika arası kullanılabilir.
  • Kâfur: % 10 ila 20 oranında kâfur içeren merhem günde 2 defa göğüse sürülerek ovulabilir.

Hastalığın 1. ve 2. evrelerinde bitkisel ilaçlar önleyici ve destekleyici olarak kullanılmalıdır. Hastalığın son evrelerinde ise kalbe ve beyine yeterli oksijen miktarının gitmemesi durumunda kalp krizi veya beyin ölümü gerçekleşebilir.

Bitkisel ilaçlar dokularda kanlanmayı arttırır, kan dolaşımını hızlandırır, iltihaplanmayı önler ve kandaki yağ miktarını azaltır. Üzüntü ve sıkıntının yok edilmesi için veya azaltılıp sakinleşmenin arttırılması için bitkisel ilaçlardan yararlanılabilir.