Sinüzit Hastalığı ve Tedavisi

0
2325
Sinüzit Hastalığı ve Tedavisi
Sinüzit Hastalığı ve Tedavisi

Burun kaygan dokusu ve sinüslerin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.  Solunum Yolu Hastalıkları kategorimiz dikkatinizi çekecektir. Yeni ortaya çıkan ve 3 aydan uzun süren tipleri olarak ikiye ayrılırlar.

Sinüzit Nedir?

Burunun iki yanında, alın kemiği içinde ve beyin tabanında sinüs adı verilen boşluklar bulunmaktadır. Bo buşluklar kanallar vasıtasıyla burun ve boğaza açılır salgıları mideye gider.

Sinüsler solunan havanın ısıtılması ve nemlendirilmesi, sesin duyulması ve anlaşılması, zararlı maddelerin tutulmasında görev alırlar.

Bitkiselmucize.net sitesinde Sinüzit Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında geçen bir grafik. Grafikte bir kadın var ve sinüzitleri görülüyor
Sinüzit Hastalığı ve Tedavisi

Sinüzit Hastalığında Görülen Şikayetler

Şikayetler arasında, baş, yanak ve göz çevresinde ağrı görülür, bu ağrılar eğilme, zorlanma ve sümkürme sırasında artar. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, göz kapakları ve yüzde şişme, ağız kokusu, diş ve çene ağrılarıda görülebilir.

Bitkisel İlaçlarla Sinüzit Hastalığının Tedavisi

Hastalık başlangıcında bitkisel ilaçların erkan kullanımı tedavi etkinliği arttırmaktadır. Bitkisel Tedaviler kategorimiz hoşunuza gidebilir.

  • Mikropların artışını önlemek için Bahçenanesi esansı, nane esansı, Çuha çiçeği kullanılabilir.
  • Burun salgılarının sulandırılması ve dışarı atılması için Centiyane kökü, Çuhaçiçeği ve Mürver çiçeği kullanılır.
  • İltihaplanmayı önlemek ve iltihaplanma sonucunda meydana gelen sorunları hafifletmek için nane esansı ve Papatya çiçeği kullanılabilir.
  • Burun yumuşak dokusundaki şişmeyi önlemek için Bahçenanesi esansı ve nane esansı kullanılabilir.
  • Bu tedaviler sırasında cereyanda kalmamak, iyi havalandırılan temiz ortamlarda bulunmak ve günde 2 litreye yakın su içmek gereklidir.

Sinüzit için Gargara, Burun Yıkama ve Soluma

1 yemek kaşığı papatya çiçeği üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısımla gün boyu 1-2 saatte bir gargara yapılır.

Gargarayla birlikte sulu kısım ile burun yıkaması da yapılabilir

Gargara için hazırlanılan sulu kısım solunarak da uygulanabilir. Etkisini arttırmak için bu maksatla hazırlanmış papatya çiçeği ürünleri de kullanılabilir.

Bahçenanesi esansı, nane esansı bunlar banyosu şeklinde uygulanabilir. 500 ml kaynar su üzerine birkaç damla esans damlatılıp buharı 5 dakika süre ile derin nefes olarak solunulur. Solunum Yolu Hastalıkları kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Bitkiselmucize.net sitesinin Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi yazısında kullanılan görsel. Görselde iki adet tüp bulunmaktadır ve tüpün içinde de bitkiler.
Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi

Buhar banyosu uygulaması ile mikropların çoğalması önlenmiş olur. Sinüzitte kullanılmak üzere hazırlanılmış Mürver çiçeği, Centiyane kökü, Çuha çiçeği ve bitki esansları bulunan çok sayıda hazır ilaç bulunmaktadır.

Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi

Genellikle virüslerin neden olduğu mukoza ve sinüslerdeki iltihaplanmadır. Daha sonra bakteriler de iltihaplanmaya iştirak ederse karışık enfeksiyon meydana gelir. Bağışıklık sistemi yetersizliği nedeniyle bu bölgede mantarlar da yerleşebilir.

Belirtileri Nedir?

İlk belirtileri burun ve boğazda gıcık, yanma hissi, burun akıntısı olarak görülebilir.

Burun Sinüs İltihaplanmasında Rahatsızlıklar

Alerjik burun iltihaplanması belirtileri gözde ve burunda görülür. Gözde kaşıntı, gözyaşı akması, kızarıklık meydana gelir. Burunda akıntın, kaşıntı, burundan nefes alamama, aksırma görülebilir. Bağışıklık sisteminin dengede çalışmaması nedeniyle ortaya çıkar. Eğer hastalığa alt solunum yolları dahil olursa hastalık daha da ağırlaşacaktır.

Sinüs İltihaplanmasının Bitkisel İlaçlarla Tedavileri

Hastalığın başlangıcında bitkisel ilaçlar kullanılır ise başarılı sonuçlar alınabilir. Nefes alma normalleşir mikropların üremesi önlenilir.

Bitkisel ilaçların istenmeyen etkileri kimyasal sentetik ilaçlara kıyasla çok azdır.

Tedavi sürdüğü sürece günde 2 litre su içilmeli, yatarken yüksekçe yastık kullanılmalı, bitki esansları oda spreyi olarak kullanılmalıdır. Alerjik burun iltihaplanmasında bağışıklık sistemini destekleyen ekinasya ve dikenli ginseng kullanılabilir.

Bahçe nanesi esansı, Çam esansı, Ladin esansı, Kâfur, Ökaliptüs esansı soluma yoluyla kullanılabilir. Bu esanslar tek tek veya karışım halinde kullanılabilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi yazısında kullanılan bir görsel. Görselde bir kadın var sinüs iltihaplanmasından dolayı burnu aktığı için burnunu temizliyor.
Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi

Başa büyük bir havlu ile örtülerek buharı derin derin solunur. Bu uygulama günde 2-3 defa tekrarlanabilir. Her bir esans veya esans karşımı bir mendile damlatılarak da koklanmak için kullanılabilir. Ayrıca bu maksatla geliştirilmiş araçlarla odada buharlaştırmak içinde uygulanabilir, bu kullanış şekli özellik ile çocuklar için uygundur.

Ökaliptüs Esansı ve Ladin Esansı Karışımı

  • Çam esansı 4,5 gr
  • Ökaliptüs esansı 4,5 gr
  • Bahçenanesi esansı 1 gr
  • karışımı kullanılır.

Burun Sinüs İltihaplanmasında Burun Spreyinin Önemi

Burun kaygan dokusunu kaplayıp normal çalışmasını engellediği için yağlı ürünler tercih edilmemelidir, bunun yerine sulu ürünler kullanılmalıdır.

Burun spreyinde papatya çiçeği, bahçe nanesi esansı, nane esansı ve ökaliptüs esansı kullanılmaktadır.

Burun spreylerinin istenmeyen etkileri ve ilaçlarla uyumsuzluğu bulunmamaktadır. Astım ve boğmaca hastalıklarında dikkat edilmesi gereken şey çocuklarda burun spreyleri kullanılmamalıdır.