Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir?

0
2090

Sinir sistemi hastalıklarında bitkisel ilaçların geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle uzun süreli tedavilerde istenmeyen etkileri çok az olduğu için tercih edilmektedir. Sinir Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Sinir Hastalıklarında Kullanılabilecek Bitkisel İlaçlar

[Sinir hastalıklarında] ağrı dindirici olarak bahçe nanesi esansı, biber, çam esansı, hardal tohumu, ladin esansı, nane esansı, söğüt kabuğu, şeytan kancası kökü, terebentin esansı ve vebaotu kökü kullanılmaktadır.

Bulantı ve kusmayı bastırıcı olarak güzelavrat otu ve zencefil kökü kullanılabilir.

BitkiselMucize.net sitesinin Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir adam kadına bağırmaktadır ve kadın elleri ile kulaklarını kapatmıştır. Sinir hastalığına güzel bir örnektir.
Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir?

Sinir Nevralji Ağrıları

Sinir sistemi kaynaklı nedeni çoğu zaman belirlenemeyen ağrılardır bunlar. Biber ve hardal tohumu sargısı deriyi uyarmakta, iltihaplanmayı önleyici etkide yaparak ağrıyı hafifletmektedir. Deriyi tahriş ettiklerinden kullanım süreleri kısadır. Uzun süren tedavide esanslar tercih edilir.

Tedaviye destek olarak E ve B vitaminleri alınmalıdır, su banyosu, fırça masajı yapılmalıdır. Kronik ağrılarda el işleri ve müzikle uğraşma faydalı olmaktadır. Sinir Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Sinir Nevralji Ağrılarında Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Bahçe nanesi esansı: % 5 – 20 esans içeren ürünler kullanılabilir. 90 gr ayçiçek yağına 10 gr esans iyice karıştırılır, ağrıyan bölgeye sürülür.
  • Acı biber: Krem ve merhem şeklindeki hazır ürünler kullanılabilir.
  • Çam esansı: % 10-15 esans içeren hazır ürünler kullanılılır. Ağrıyan bölgeye sürülerek ovulur. Bahçe nanesi esansı ve ökaliptüs esansı ile birlikte kullanılabilir.
  • Hardal tohumu: Ağrılı bölgenin büyüklüğüne göre 1-4 yemek kaşığı öğütülmüş tohum kullanılmadan hemen önce sıcak su ile bulamaç haline getirilir, ağrılı bölgeye sürülerek sarılır. İlk uygulamada sargı 3 dakika tutularak derideki etkisi gözlenir, süre giderek arttırılır. Yetişkinlerde 10-15 dakika, çocuklarda 5-10 dakika sargı tutulur.

Ladin esansı: % 10-30 oranında esans içeren hazır ürünler kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye günde birkaç defa sürülerek ovulur.

Nane esansı

% 50-20 oranında ensas içeren ürünleri kullanılır. Ağrıyan bölgeye günde bir kaç kez sürülür.

Terebentin esansı: Esans veya %10-50 oranında esans içeren ürünleri kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye birkaç damla esans damlatılarak ovulur veya merhemi ile sürülerek yedirilir. Bitkisel Tedaviler kategorimizi ilgizini çekebilir

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/psikolojik-hastaliklarda-bitkisel-ilaclarin-etki-sekiller-ve-uyku-sorunlari/

Başağrısı, Migren ve Tedavileri

BitkiselMucize.net sitesinin Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın vardır ve eli ile başını tutmaktadır. Sebebi ise başının ağırmasıdır. Ağrıdan oldukça rahatsız olduğu belli olmaktadır. Kadının üstünde kırmızı bir t-shirt vardır ve saçları ise sarı renktedir.
Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir?

Baş ağrısının nedenleri pek bilinmemektedir. Genellikle üzüntü, sıkıntı, depresyon, korku ve uyku şikayetleriyle birlikte görülmektedir, baş ağrısını gürültü ve ışık tetikleyebilmektedir. Baş ağrısı ayda 15 günden fazla sürüyorsa kronik olarak adlandırılmaktadır. Ağrı kafanın bir bölgesinde görülebildiği gibi halka gibi bir alanda da hissedilebilir.

Migrenin nedenleri arasında ise uzun süreli üzüntü, sıkıntı, korku, alkol, uyku zaman ve süresinin değişmesi sayılabilir. Genellikle sabah saatlerinde ve kafanın bir yarısında görülebilir. Ağrı ile birlikte bulantı, kusma, terleme, ishal, kalbin hızlı çarpması, ışık ve gürültüye hassasiyet meydana gelebilir.

Tedavi: Baş ağrısında öncelikle bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır. Yeterli olmadığı durumda destek tedavi olarak uygulanılır, böylece kimyasal ilaçların kullanım miktarlarını azaltmış oluruz. Esans içeren bitkisel ilaçlar, söğüt kabuğu ve şeytan kancası kökü kulanılabilir.

Başağrısı ve Migrende Bitkisel İlaçların Etkileri

Migrende öncelikle vebaotu kökü ve başağrısı için kullanılan diğer bitkisel ilaçlar destek tedavi amacıyla uygulanılabilir.

Başağrısı ve migrende bitkisel sakinleştirici ilaçların desteği alınılabilir. Tedaviye destek olarak baş ağrısındaki içki ve sigara içilmemeli, düzenli uyku ve yaşantıya dikkat edilmeli, spor yapılmalı, asitli yiyeceklerden uzak durulmalı bulgur, pirinçi patates, meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmeye özen gösterilmelidir.

Başağrısı ve migrende dahilen kullanılan bitkisel ilaçlar

Söğüt kabuğu: Hazır ilaç şeklinde bulunmaktadır. İnce doğranılmış 1 çay kaşığı kabuk fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 15-20 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak ihtiyaca göre günde 2-3 defa sıcak sıcak içilebilir.

Şeytan kancası kökü: Hazır ilaç halinde bulunmaktadır. İnce doğranılmış 3 çay kaşığı kök akşamdan 300 ml kadar kaynar suda sabaha kadar bekletilir. Bu miktar üçe bölünerek yemeklerden önce ısıtılıp içilmelidir.

BitkiselMucize.net sitesinin Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın vardır ve migrenden dolayı başı ağırmaktadır. Durumdan hiç memnun olmadığı suratındaki acılı ifadeden belli olmaktadır. Kadının üstünde turuncu renkte bir t-shirt vardır ve saçları ise sarı ile kahverengi arasındadır.
Sinir Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri Nedir?

Vebaotu kökü: Hazır ilaç şeklinde kullanılmalıdır. Hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Bunama ve Tedavisi

  • Hafıza zayıflaması veya kaybı, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak uğuldaması ve depresyonla birlikte görülen bir hastalıktır.
  • Beyin zafiyeti veya bir hastalığa bağlı olarak meydana gelebilir.
  • Hastalık nedeni hekim tarafından belirlenmelidir.
  • tedaviye destek olarak vücut hareketi, hafıza canlandırma eğitimi, meyve, sebze ve protein ağırlıklı, az yağlı beslenme, omage-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve sarımsak faydalı olmaktadır.

Tedavide ginkgo yaprağından elde edilen hazır ilaç kullanılmaktadır. Uzun süreli bitkisel ilaçlar hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Bahçe nanesi esansı: %5-20 oranında esans içeren ürünleri kullanılabilir. Alın ve şakaklara sürülerek ovulur.