Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

0
2306
Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar
Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Her dört kişiden birisinde mide ağrısı, gaz, mide yanması, dolgunluk hissi, kramp, gastrit, ülser gibi hastalıklar görülebilmektedir. Bitkisel Tedaviler kategorimize göz atabilirsiniz.

Bitkisel İlaçlar

Bitkisel ilaçlar hem çeşitlilik ve hem de çok geniş etki alanıyla giderek artan başarı oranında [sindirim sistemi] hastalıklarında kullanılmaktadır. İstenmeyen etkilerinin çok az olması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Bitkisel ilaçlar hem tek olarak hem de bitkisel ilaçların karışımı şeklinde uygulanabilmektedir. Böylece etki alanı genişlemiş ve tedavi süresi de kısaltılmış olmaktadır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar yazısında makale arasında geçen bir görseldir. Görselde bitkisel ilaçlar ve bitkisel ilaçlar ile hazırlanmış bir çay vardır.
Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Bitkisel İlaç Üstünlüğü

Kimyasal ilaçlara göre bitkisel ilaçlar çok belirgin bir üstünlük göstermektedir.

Örnek olarak mide asitinin azaltılmasında kimyasal sentetik ilaçlar asit salgılanmasının azaltılması ve salgılanan asitin bağlanması kramp giderici ilaçlarla ağrı dindirilmesi şeklinde kullanılmaktadır. Bu tedavi şekli pahalı ve istenmeyen etkileri de çok fazladır. Sindirim Sistemi kategorimizde dikkatinizi çekebilir.

Bitkisel İlaçlar

 • İltihaplanmayı önlerler.
 • Sindirimi hızlandırırlar.
 • Bağırsak hareketlerini arttırarak.
 • İştahı teşvik ederler.
 • Kaygan dokuyu korurlar.
 • Krampları giderirler.
 • Sindirim salgılarını arttırırlar.
 • Yaraları iyileştirirler.

Geniş bir alanda ve çok az istenmeyen etkiyle tedavide başarı ile uygulanmaktadır.

Bağırsak Tembelliği

Ayrıntılı bir muayene ile belirli bir hastalık kaynağının bulunamadığı şikayetlerin devam ettiği bir rahatsızlıktır.

Bağırsak Tembelliği Belirtileri

Son 12 ayda 12 hafta süresince karın ağrısı varsa, gaz, dolgunluk hissi şikayetleri varsa, değişimli olarak ishal veya kabızlık görülüyor ise bağırsak tembelliği olabilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: http://www.bitkiselmucize.net/safra-yollari-safra-kesesi-hastaliklari-ve-tedavileri/

Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar
Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Vücudun bağırsaklardaki sindirim işlemlerini tam yönetememesi, sindirim hızı ve seyrinin değişmesi, üzüntü, sıkıntı ve sinirlilik halinin bu hastalığa neden olduğu düşünülmektedir.

Bağırsak Tembelliği Tedavileri

Kimyasal ilaçlarla bağırsak tembelliğine karşı bir tedavi şekli şu an için bilinmemektedir, kullanılan ilaçlar garanti edilebilir etkinlikte değillerdir.

Dışkılama düzenszliğine karşı sarı ve siyah karnıyarık tohumu, sarı karnıyarıj tohumu kabuğu ve keten tohumu kullanılabilir.

Kramp giderici ve ağrı dindirici olarak mide asitine dayanıklı kapsüllerde bahçe nanesinin esansı kullanılabilir.

 

Tedavi Yolları

Kabızlık ve ağrı var ise mide asitine dayanıklı kapsüllerde bahçe nanesi esansı, canotu kökü, güzelavratotu kökü ve yaprağı, kırlangıç otu ve şahterotu gibi alkaloid içeren bitkisel ilaçlardan birisi kullanılabilir.

Değişimli olarak ishal ve kabızlık görülüyorsa siyah ve sarı karnıyarık tohumu, sarı karnıyarık tohum kabuğu kullanılabilir.

Üzüntü sıkıntı ve sinirlilik halinde destek olmak için bitkisel ilaçlar kullanılabilir

Gaz ve dolgunluk hissi için anason tohumu, frenk kimyonu tohumu, kişniş tohumu, rezene toumu veya bu ilaçların karışımı kullanılabilir.

Bağırsak Tembelliğinde Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Bahçenanesi esansıMide asitine dayanıklı kapsül halinde hazır ilaç kullanılabilir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar
Sindirim Sistemi Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Keten tohumuKullanılmadan hemen önce dövülmüş veya öğütülmüş 3 yemek kaşığı keten tohumu akşamdan 500 ml kadar soğuk suya konulur, sabah ince bir elekten geçirilir. Mikrop kalmaması için kaynayana kadar ısıtılıp termosa konulur. Gün boyu ılık bir şekilde yudum yudum içilir.

İshalin Tedavisi

 • Bileşiminde tanen bulunan bitkisel ilaçlar büzücü, doku, sıkılaştırıcı, su kaybını önleyici olarak etki etmektedir.
 • İltihaplanmayı önleyici olarak saplı meşe kabuğu, beşparmak kökü kullanılmaktadır.
 • Kahve kömürü ile zehir etkisi yapan maddeler bağlanılarak dışarı atılmaktadır.
 • Sarı karnıyarık tohumu ve tohum kabuğu, siyah karnıyarık tohumu ortamdaki fazla sıvı ile şişerek ve bakteriler tarafından üretilen zehirli maddeleri bağlayarak destek olmaktadır.

İshalin Sebepleri

Sindirim salgılarının yetersizliği, gallikasit eksikliği, meyve şekerinin sindirilememesi nedenleri ile, hazmedilmemiş ve dolayısıyla emilememiş gıdalar nedeniyle de [ishal] meydana gelmektedir.

İshalda Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

ArslanayağıotuDoğranılmış 2-3 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir. 10-15 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Beşparmakotu köküKıyılmış 1 çay kaşığı kadar kök 150 ml soğuk su ile kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp 10 dakika bekletilir, süzülerek tatlandırmadan içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3-4 defa yemeklerden önce sıcak olarak içilebilir.

Böğürtlen yaprağıDoğranılmış 2 çay kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 15 dakika bekletilir, süzülür, tatlandırmadan içilir. Çayı taze hazırlanarak yemek aralarında 3 defa içilebilir.

Çoban üzümü meyvesi: İnce kıyılmış 1 yemek kaşığı meyve 200 ml kadar soğuk su ile kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp 15 dakika bekletilir, süzülür ve içilir.

Java eriği kabuğu3 çay kaşığı öğütülmüş kabuk 200 ml kadar soğuk su ile kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp 15 dakika bekletilir ve süzülür.

KazotuKıyılmış 2 çay kaşığı yaprak çiçek karışımı fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülür.

Koyunotuİnce doğranılmış 2 çay kaşığı kadar ot fincana konulur üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Ülser Hastalığı

Mide ve onikiparmak bağırsağının iç yüzeyindeki yaralara genel olarak ülser adı verilir. Her on kişiden birisi bu hastalığa yakalanmaktadır.

Ülserin Nedenleri

Ülser hastalığının nedeni % 75 oranında bir bakteridir Diğer nedenler arasında bazı ilaçlar, üzüntü, sıkıntı, tiroid bezinin aşırı çalışması, mide asitinin salgılanması denilebilir.

Şikayet arasında iştah azlığı, ağrı, dogunluk hissi, bulantı, kusma görülebilmektedir.

Ülserde Kullanılabilecek İlaçlar

Yüzeysel yaralarda ve koruyucu olarak bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır. Yapışkan madde içeren bitkisel ilaçlarla yaralı bölge kaplanılarak korunmakta, iyileşmeye zemin hazırlanmaktadır.

Meyan kökü ve papatya çiçeği gibi iltihaplanmayı önleyen bitkisel ilaçlarla bakterilerin çoğalması engellenmekte, dokuların kanlanması teşvik edilerek iyileşme hızlandırılmaktadır.

Ülserde Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Tedaviye destek olmak amacı ile meyve, sebze ağırlıklı olarak beslenilmeli, içki, sigara kahve ve baharat kullanılmamalıdır.

Keten tohumu: kullanılmadan hemen önce dövülmüş 3 yemek kaşığı tohum akşamdan 500 ml kadar soğuk suya konulur, sabah ince bir elekten geçirili, mikrop kalmaması için kaynayana kadar ısıtılır, termosa doldurulup gün boyu yudum yudum içilir.

Meyan kökü: İnce kıyılmış yarım çay kaşığı meyan kökü fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çay taze hazırlanılarak günde 3-4 defa içilebilir.

Papatya çiçeği: Kıyılmış 1 yemek kaşığı çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülür.