Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri ve Uyku Sorunları

0
1850
Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri ve Uyku Sorunları
Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri ve Uyku Sorunları

Psikolojik hastalıkların başlangıcında bitkisel ilaçlar tedavide başarıyla uygulanmaktadır. Bitkisel ilaçların etkisi çok hızlı olmadığı için ağır hastalıklarda kimyasal ilaçlarla birlikte tedaviye başlayıp, giderek kimyasal ilaçların kullanım miktarını azaltıp, bitkisel ilaçlarla tedaviye devam edilmesi düşünülebilir. Psikolojik Hastalıklar kategorimiz ilginizi çekebilir.

Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçlar

[Bitkisel ilaçların] kimyasal ilaçlara göre çok belirgin üstünlükleri vardır. Bitkisel ilaçlar alışkanlık yapmaz, bağımlılık meydana getirmez. İstenmeyen etkileri yok denecek kadar azdır, uzun süre kullanıma uygundur. Bitkisel ilaçlara kolay tahammül edilir, sabah yorgunluğu ve bitkinlik oluşturmaz. Kimyasal ilaçların istenmeyen etkileri daha fazladır, örnek olarak diazepam kullanan annelerin çocuğunda kas zayıflığı görülebilmektedir.

Bitkisel ilaçlar gevşetici, rahatlatıcı, sakinleştirici ve korku halini giderici olarak etki eder. Hastalık sonucu meydana gelen şikayetleri giderdiği gibi, hastalık nedenlerini de ortadan kaldırmaktadır.

BitkiselMucize.net sitesinin Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekiller ve Uyku Sorunları yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın duvarın dibine oturmuştur ve psikolojik hastalıklarının olduğu belli olmaktadır.
Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekiller ve Uyku Sorunları

Uyku Sorunları ve Çözümü

Uyku sorunları çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir, bunlardan uyku zaman ve süresinin düzensiz oluşu, vardiya çalışması, alkol ve ilaç bağımlılığı, ağrı, ateş, kaşıntılı hastalıklar, ilaç etkisi, üzüntü, sıkıntı, keder, yabancı çevre sayılabilir.

Uyku sorunları uykuya dalma ve uyuma süresi olarak ikiye ayrılabilir. Gece yattıktan sonra yarım saatten fazla sürede uyuma gerçekleşmiyorsa uykuya dalma sorunu var denilebilir. Haftada 3 defa normal uyku süresinden önce kalkılıyorsa uyku süresi sorunu var demektir.Calvin Klein known for Psikolojik Hastalıklar kategorimiz ilginizi çekebilir.

Uyku Sorunlarının Tedavisi

  • Çarkıfelek otu, lavanta çiçeği ve oğulotu yaprağı hafif etkilildir. Gündüz sakinleşmek amacı ile kullanılabilir.
  • Geceleri sakinleştirici ve uykuya hazırlayıcı olarak kediotu kökü, lavanta çiçeği, oğulotu yaprağı ve şerbetçiotu çiçeği kullanılabilir. Kediotu kökü ve şerbetçiotu çiçeği daha kuvvetli etki yapar. Depresyon nedeniyle uyku sorunlarında binbirdelik otu kullanılabilir.
  • Bitkisel sakinleştirici ilaçlar karışım halinde de kullanılmaktadır.
  • Tedaviye destek olarak akşam saatlerinde içki, sigara, çay, kahve içilmemeli, aç karnına yatılmamalı, akşam yemeğinde hazmı kolay yemekler yenilmelidir, televizyon ve bilgisayar yerine kitap okuma tercih edilmelidir, akşam saatlerinde hafif ışıklandırılmış ortamlar sağlanmalıdır, gün boyu yeterli yürüyüş yapılmalı, ağır çok yorucu işlerden sakınılmaldır.

Uyarı: Bitkisel sakinleştirici ilaçlar kullanıldıktan sonraki 2-3 saat içerisinde otomobil ve makina kullanılmamalıdır, tepki verme yeteneğini etkileyebilir.

Uyku sorunlarında dahilen kullanılan bitkisel ilaçlar nelerdir?

Kediotu kökü: İnce doğranılmış 2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir süzülerek içilir. İhtiyaca göre günde 1-3 fincan çayı taze hazırlanılarak içilebilir. Bir fincan çayı akşam saatlerinde, bir fincan çayı yatmadan bir saat önce içilebilmektedir.

Lavanta çiçeği: 1-2 çay kaşığı çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak ihtiyaca göre günde 2-3 fincan kadar içilebilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

BitkiselMucize.net sitesinin Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekiller ve Uyku Sorunları yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde kıvırcık saçlı bir çocuk vardır ve uyumaktadır.
Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekiller ve Uyku Sorunları

Oğulotu yaprağı: İnce doğranılmış 2 çay kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı oalrak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Akşamları 1-2 fincan çayı içilebilir.

Şerbetçiotu çiçeği: İnce doğranılmış 1 çay kaşığı çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak bir fincan ikindi vakti, bir fincan akşam yemeğinden sonra içilebilir.

Uyku Sorunlarında Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Kediotu kökü: İnce doğranılmış 50-100 gr kök üzerine 2 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 15 dakika bekletilir ve süzülür.

Lavanta Çiçeği

100 gr lavanta çiçeği üzerine 2 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir ve süzülür. Sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, banyoda 20 dakika kalınılır.

Oğulotu yaprağı: Doğranılmış 20 gr yaprak üzerine 500 ml kadar kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir ve süzülür. Sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, banyoda 20 dakika kalınabilir.

Kediotu kökü ve şerbetçiotu çiçeği ile birlikte kullanılabilir

Şerbetçiotu çiçeği: Doğranılmış 20 g çiçek üzerine 500 ml kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, banyoda 20 dakika kalınılır.

Kediotu kökü + Şerbetçiotu çiçeği + Çarkıfelek otu karışımı: Kediotu kökü doğranılmış 80 gr, şerbetçi otu çiçeği 60 gr, çarkıfelek otu doğranılmış 10 gr, 2 çay kaşığı karışım üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak gün boyu 2-4 defa içilebilir.

BitkiselMucize.net sitesinin Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekiller ve Uyku Sorunları yazısında makale arasında kullanılan görseldir. görselde bir kız vardır ve esnemektedir. Elinde ise çalar saat bulunmaktadır. Uyku problemi yaşadığı çok belli oluyor.
Psikolojik Hastalıklarda Bitkisel İlaçların Etki Şekiller ve Uyku Sorunları

Kediotu kökü + şerbetçiotu çiçeği + oğulotu yaprağı karışımı: Kediotu kökü doğranılmış 50 gr, şerbetçiotu çiçeği doğranılmış 10 gr, oğulotu yaprağı doğranılmış 50 gr, 2 çay kaşığı karışım fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Sakinleştirici Çay

  • Kediotu kökü doğranılmış 40 gr.
  • Şerbetçiotu çiçeği doğranılmış 20 gr.
  • Oğulotu yaprağı doğranılmış 15 gr.
  • Bahçe nanesi yaprağı doğranılmış 10 gr.
  • Turunç kabuğu doğranılmış 10 gr.

1 çay kaşığı karışım fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilip süzülür. Çayı taze hazırlanılarak ihtiyaca göre günde 1-5 defa içilebilir.

Kediotu kökü + şerbetçiotu çiçeği karışımı: Kediotu kökü doğranılmış 90 gr, şerbetçiotu çiçeği doğranılmış 10 gr, 1-2 çay kaşığı karışım fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilip süzülür. Çayı taze hazırlanılarak günde 2-4 defa içilebilir.