Prostat Hastalığı ve Tedavisi

0
2572
Prostat Hastaligi ve Tedavisi
Prostat Hastaligi ve Tedavisi

Prostat bezi idrar kesesinin hemen altında, idrar borusunu halka gibi saran, kestane büyüklüğünde bir organdır. Prostat bezi meni sıvısının üretiminde görev alır.

Prostat Büyümesi

Erkeklerde 35 yaşından itibaren prostat bezi büyümeye başlar. Prostat bezi dışa doğru büyürse bir şikayete neden olmaz, içe doğru büyürse idrar borusuna basınç yapar. Bu iyi huylu büyümeye prostat büyümesi denilir. [Prostat büyümesinin] kanserle hiçbir ilgisi yoktur, prostat kanseri şikayetlere neden olmaz, ancak düzenli yapılan muayenelerle başlangıç safhasında belirlenebilir.

60 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısında, 80 yaşın üzerindeki erkeklerde ise %90 oranında prostat büyümesi görülmektedir.

BitkiselMucize.net sitesinin Prostat Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir hasta ve bir doktor bulunmaktadır. Adamın prostat hastalığı olduğu ve tedavi olmak istediği için doktora gelmiştir.
Prostat Hastalığı ve Tedavisi

Prostat Büyümesinin 3 Adet Devresi Bulunmaktadır

Erken dönemde idrar yapmada zorlanma başlar. Gece ve gündüz sık sık tuvalete gidilir. İdrar kesesinde birikmiş olan idrarın boşaltılabilmesi için çok defa tuvalete gitmek gerekir.

İlerlemiş dönemde idrar kesesindeki idrar tamamen boşaltılamaz, kalan idrar sürekli olarak tuvalet ihtiyacı hissettirir. Bu durum idrar yolları iltihaplanması ve idrar kesesi taşlarının büyümesi tehlikesini meydana getirir. Bu dönemde her 3 erkekten birisinde cinsel problemler görülebilir.

Prostat Büyümesinin Tedavisi

  • Prostat büyümesinde bitkisel ilaçlar tercih edilmektedir. Bitkisel ilaçların istenmeyen etkileri azdır, ayrıca tedavi giderleri de daha düşüktür.
  • Prostat büyümesi tedavi ile geri döndürülemez, ancak şikayetler hafifletilebilmektedir.
  • Tedaviye destek olarak hareketsiz kalınmamalı düzenli ve devamlı olarak vücut hareketi sağlanmalıdır. İçki içilmemeli, soğukta kalınmamalı, soğuk içecekler içilmemelidir. Sıcak ortam idrar yapmayı kolaylaştırır, düzenli olarak tuvalete gidilmeli, tuvalette fazla kalınılmamalı, zorlanmamalıdır, kabızlık varsa tedavi edilmelidir.
  • Son dönemde idrar kesesi dolu olmasına ve idrar yapma ihtiyacına rağmen idrar kesesi boşaltılamaz. İdrar kesesi fazla şişip esneyince şiddetli ağrılara neden olur. Bu durumda derhal hekime başvurmak gerekir.

Prostat Büyümesinde Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

Cüce palmiye meyvesi: 1-2 gr tohum ezilir, biraz su ile içilir. Hazır ilaç şeklinde bulunmaktadır. Isırgan otu kökü ve kabak çekirdeği ile birlikte kullanılabilir. Uzun süreli tedaviye uygundur.

Kabak Çekirdeği

Günlük ortalama kullanım miktarı 10 gr çekirdek içidir, bu miktar günde 3 defada çiğneyerek yenilir veya iyice dövülerek su ile içilir. Hazır ilaç şeklinde bulunmaktadır.

Prostatit

Prostat bezi ve yakın organlardaki iltihaplanmaya verilen genel isimdir. Bu iltihaplanmanın nedenleri pek bilinmemektedir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: http://www.bitkiselmucize.net/kategori/bitkisel-tedaviler/

Yeni başlayan prostatitte yüksek ateş, idrar yaparken yanma, sık idrar yapma ihtiyacı, ağrı ve üşüme görülür. Hastalık kolaylıkla kronik hale dönüşebilir. Kronik prostatitte idrar yaparken ağrı ve zorlanma, karın alt boşluğunda basınç ve ağrı görülür, cinsel yaşamda önemli sorunlar baş gösterir.

İltihaplanma bakteri etkisiyle olabildiği gibi, bakteri etkisi olmadan da görülebilmektedir.

Tedavi: Yeni başlayan prostatitte bitkisel ilaç kullanılmamalıdır. Kronik prostatit ve bakteri etkisi olmayan prostatitte tek tedavi şekli bitkisel ilaçların kullanılmasıdır. Tedavide; prostat büyümesinde kullanılan bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır.