Mide Bulantısı, Kusma ve Tedavileri

0
1990
Mide Bulantisi Kusma ve Tedavileri
Mide Bulantisi Kusma ve Tedavileri

Mide bulantısı ve kusma çok çeşitli etki sonucunda meydana gelebilmektedir. Mide ve bağırsak hastalıkları, karaciğer ve pankreas hastalıkları, kalp krizi, beyin hastalıkları, alkol, gıda zehirlenmesi, ilaçların istenmeyen etkileri, bağımlılık yapan maddeler, röntgen ışınları, hamilelik, deniz ve kara yolculuğu bulantı ve kusma nedenleri arasında yer alır. Sindirim Sistemi kategorimiz ilginizi çekebilir.

Yeni başlayan ve uzun süre devam eden bulantı ve kusma nedeni hekim gözetiminde ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Tedavi: Bitkisel ilaçlar mide, karaciğer, safra yolları ve seyahat hastalıkarında tek başına veya destek tedavi olarak uygulanmaktadır.

Deniz, hava ve kara yolculuğunda görülen bulantı ve kusmada zencefil kökü kullanılmaktadır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Mide Bulantısı, Kusma ve Tedavileri yazısında makale arasında geçen bir görseldir. Görseldir bir kadın elinde leğen tutuyor ve kusmak üzeredir.
Mide Bulantısı, Kusma ve Tedavileri

Karaciğer ve safra sistemi nedeniyle meydana gelen bulantı ve kusmada bahçenanesi yaprağı ve esansı, enginer yaprağı kullanılmalıdır.

Hamilelikte görülen bulantı ve kusmada bahçe nanesi yaprağı çayı içilebilir. Yeterli bilimsel çalışma olmadığı için zencefil kökü ve enginar yaprağı kullanılmamalıdır.

Tedaviye destek olmak amacı ile bol su içilmeli, zor sindirilen yağlı gıdalar yenmemeli, sebze, meyve, yoğurt ve çorba gibi hafif gıdalar tercih edilmelidir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bulantı ve Kusmada Dahilen Kullanılması Gereken Bitkisel İlaçlar

  • Bahçe nanesi yaprağı ve esansı: Doğranılmış 1 yemek kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir, süzülerek içilir.
  • Enginar yaprağı: İnce doğranılmış veya öğütülmüş 1 çay kaşığı kadar yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
  • Zencefil kökü: Öğütülmüş yarım çay kaşığı kadar kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Bu ilaçların hepsini taze bir şekilde hazırlayarak günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.