Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri

0
2597
Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri
Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri

Kadınlarda 40 yaşından itibaren başlaması beklenilen cinsel olgunluk ve doğurganlık döneminin sona ermekte olduğunu gösteren normal ve doğal bir geçiş sürecidir. Kadın Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Menopozun Yan Etkileri

[Menopoz döneminde] kadın cinsiyet hormonlarının azalmasına bağlı olarak ateş basması, sinirlilik, huzursuzluk, depresyon, uyku şikayetleri, kalp çarpıntısı, kilo alma ve kalp rahatsızlıkları görülebilir.

Menopoz döneminde görülen şikayetler bitkisel ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Bitkisel ilaçların istenilmeyen etkilerinin olmayışı ve uzun süreli tedaviye uygun olması tercih nedeni olmaktadır. Menopozda kullanılan bitkisel ilaçlar hormon değildir, hormonların çalışmasını düzenleyen mekanizmalara etki ederek, hormonların dengede olmasını sağlamaktadır.

BitkiselMucize.net sitesinin Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın menopoza girmiştir.
Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri

Menopoz Tedavisi

Menopoz döneminde görülen ruhsal şikayetlerde binbirdleikotu, diğer şikayetlerde ise karayılan kökü kullanılmaktadır. Bu iki bitkisel ilaç birlikte kullanılmalıdır. Menopoz başlangıcında hafif sinirlilik hali görülüyorsa binbirdelik otu yerine kediotu kökü veya şerbetçiotu çiçeği kullanılabilir, şikayetler ağırlaşma eğilimi gösteriyorsa binbirdelikotu kullanılmaya başlanılır.

Karayılan kökü 6 ay kullanıldıktan sonra hekim muayenesinden sonra gerekiyorsa kullanım süresi hekim izniyle uzatılabilir. Kadın Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Menopozda Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Binbirdelikotu: İnce doğranılmış 1 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Kullanımı süresince güneş banyosu yapılmamalı ve fazla miktarda güneş ışını alınmaması gereklidir.
  • Karayılanotu kökü: İnce doğranılmış 1 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Çayları taze hazırlanılarak günde 2-3 defa içilebilir.

Vajina Akıntısı ve Tedavisi

İltihaplanma, hormon dengesizliği, hamilelik, spiral, yabancı madde etkisi, temizlikte kullanılan maddelerin tahrişi nedeniyle görülen akıntıdır. Akıntı sulu veya koyu olabilmektedir.

Ballıbaba çiçeği

50 gr çiçek üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir, 10-15 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısım vajina ve çevresini yıkamada kullanılabilir veya oturma banyosu yapılacak ılık suya ilave edilebilir. Günde birkaç defa yıkama eya oturma banyosu yapılır.

Vajina İltihabı ve Tedavisi

Kadın cinsel organının dış veya iç kısımlarında görülen iltihaplanmalardır. Nedenleri arasında iltihaplı bir hastalık, temizlik maddeleriyle veya başka nedenlerle zedelenme, alerji, şeker hastalığı, ilaçların istenilmeyen etkileri sayılabilir.There was a time in the industry not too long ago, when it seemed that the high fashion world was using plus size models as a headline-grabbing gimmick see the groundbreaking Kadın Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımıda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/psikolojik-hastaliklarda-bitkisel-ilaclarin-etki-sekiller-ve-uyku-sorunlari/

BitkiseMucize.net sitesinin Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan bir görseldir.
Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri

Şikayetleri arasında kötü koku, yakıcı ağrı, idrar yaparken ağrı ve akıntı görülebilmektedir.

Bitkisel ilaçların haricen yıkama ve oturma banyosu şeklinde destek tedavi olarak uygulanılabilir ve şikayetlerin hafifletilmesi sağlanılır.

Tedavi: Bitkisel ilaçlar iltihaplanmayı önleyici mikropların üremesini engelleyici, büzücü ve doku sıkılaştırıcı olarak etki ederler.

Bu şikayetler için cadıfındığı yaprağı ve kabuğu, civan perçemi otu ve çiçeği, papatya çiçeği ve saplı meşe kabuğu kullanılmaktadır. Saplı meşe kabuğu haftada bir defa uygulanmalıdır, haftanın geri kalan günleri dönüşümlü olarak diğer üç bitkisel ilaç kullanılabilir.

Vajina İltihabı Tedavinize Destek Olun!

Tedaviye destek olarak vajina temizliğinde hastalık süresince tahrişi önlemek için sadece su kullanılmalıdır, dar olmayan pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Bulaşmış olma ihtimali dikkate alınarak eşi de tedavi edilmelidir.

Vajinayı Yıkama ve Oturma Banyoları

Cadıfındığı yaprağı ve kabuğu: İnce doğranılmış 50 gr yaprak veya kabuk üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10-15 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısım 19 litre su ilave edilip oturma banyosu yapılır.

Civanperçemi otu ve çiçeği

İnce doğranılmış 100 gr ot veya 50 gr çiçek üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 20 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım 19 litre suya ilave edilip oturma banyosu yapılabilir.

Saplı meşe kabuğu: 50 gr kıyılmış kabuk üzerine 1 litre soğuk su konarak kaynayana kadar ısıtılabilir, ateşten alınarak 20 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısım 10 litre suya ilave edilerek oturma banyosu yapılır.

BitkiselMucize.net sitesinin Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde hamile bir kadın koltukta oturmaktadır.
Menopoz, Vajinal Hastalıklar ve Tedavileri

Papatya çiçeği: 2-3 yemek kaşığı çiçek üzerine 500 ml kadar kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. 10 litre suya ilave edilerek oturma banyosu yapılabilir.

Doğurganlık Sorunları Nelerdir?

  • Kadının çocuk sahibi olmaması çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
  • Öncelikle sorunun hekimler tarafından aydınlatılması gerekmektedir.
  • Bitkisel ilaç olarak hayıt meyvesi ikincil adet gecikmesi halinde destek tedavi olarak önerilmektedir.
  • Hayıt meyvesi sadece hazır ilaç olarak kullanılmaktadır, 3-4 ay sonra sonuç alınmazsa hekim tavsiyesi ile farklı bir tedavi uygulanılabilir.

Üzüntü sıkıntı, şikayetlerinde bitkisel sakinleştirici ilaçların desteği sağlanılabilir.

Önerdiğimiz bitkisel ilaçları kullanırken bile hekim kontrolünden vazgeçmeyin. Hatta bitkisel ilaçlarıda hekim kontrolündeyken kullanmanız sizler için en sağlıklısı olacaktır.