Kas ve Eklem Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri

0
2164
Kas ve Eklem Hastaliklarinda Bitkisel Ilaclarin Etki Sekilleri

Esans içeren bitkisel ilaçlar iltihaplanmayı önler, ağrı dindirici etki gösterir, dokuların kanlanmasını arttırır. Bu grupta bahçe nanesi esansı, biberiye yaprağı, çam tomurcuğu, çam esansı, kâfur, ladin esansı, nane esansı, ökaliptüs esansı ve arıtılmış terebentin yer almaktadır. Kas ve Eklem Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bitkisel İlaçlar

Esans içeren [bitkisel ilaçlar] tarif edildiği şekilde uygulanılırlarsa istenmeyen etkileri gözardı edilebilecek kadar azdır. Ancak tıbbi kalitede olmayan, iyi muhafaza edilmemiş, üreticisi belli olmayan, üretim izni olmayan ürünler fayda yerine zarar verirler.

Esanslar sıcaklık, ışık ve hava etkisiyle bozulurlar. Serin ortamda, ağzı kapalı olarak ve ışık görmeyecek şekilde muhafaza edilmelilerdir.

Kas ve Eklem Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri
Kas ve Eklem Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri

Esanslar

Hamilelik ve emzirme döneinde esans içeren bitkisel ilaçların kullanımından kaçınılmalıdır. Bu konuda yeterli bilimsel çalışma olmadığı için emniyet tedbiri olarak kullanılması ön görülmektedir.

Uyarı: Esanslar çocukların yüzüne ve özellikle burnuna tutulmamalıdır, şok etkisiyle boğulma meydana gelebilir. Emzirme döneminde anne göğsüne ve göğüs çevresine esans içeren ilaçlar sürülmemelidir, çocuk zarar görebilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • İltihaplanmayı önleyici olarak altınbaşak otu, dağtütünü çiçeği, kavak tomurcuğu, söğüt kabuğu, şeytan kancası kökü ve tıbbi karakafesotu kökü kullanılmaktadır.
  • Ağrı dindirici olarak dağtütünü çiçeği, kavak tomurcuğu, söğüt kabuğu, şeytan kancası kökü kullanılmaktadır.
  • Dokuların kanlanmasını sağlamak için biberiye yaprağı, çam esansı, çayır çiçekleri, kâfur, ladin esansı, ökaliptüs esansı ve arıtılmış terebentin kullanılmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla ısırgan otu ve şeytan kancası kökü kullanılması örnek olarak verilebilir.