Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?

0
2277
Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?
Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?

Eski çağlardan beri bitkisel ilaçlar kadın hastalıklarında kullanılmaktadır. Bu nedenle bazı bitkiler ”kadın bitkisi” olarak adlandırılmıştır. Kadın Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Kadın Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etkileri

Günlük yaşantıda çok önemli olan kadın hastalıklarında bitkisel ilaçlar başarıyla kullanılmaktadır. [Bitkisel ilaçların] istenmeyen etkilerinin az oluşu ve kolay tahammül edilmesi nedenleriyle hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Kadın Hastalıklarında Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri

Bitkisel ilaçların bileşiminde bulunan esans, tanen, flavonoid, izoflavonoid, terpenoid, fenolkarboksilikasitler ve diğer maddelerle geniş bir alanda etkili olmaktadır.

BitkiselMucize.net sitesinin Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir.
Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?

Kadın Hastalıklarında Bitkisel İlaçlar Ne İşe Yarar?

Bitkisel ilaçlarla mikropların çoğalması engellenmekte, iltihaplanma önlenmektedir. Ayrıca bitkisel ilaçların büzücü, doku sıkılaştırıcı, kramp giderici etkilerinden yararlanılmaktadır. Merkezi sinir sisteminin dengede çalışması ve hormon benzeri etki de sayılabilir.

Menopoz sonrası kalp damar sistemi ve kemiklerin korunmasında bitkisel ilaçlar destek olmaktadır. Kadın Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanılmaması Gereken Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

 • Ardıç meyvesi: Fazla kullanılması halinde erken doğum veya düşüğe neden olabilir.
 • Barutağacı kabuğu: Rahim kasılmasını arttırır.
 • Ekinezya otu: Gelişimi engelleyebilir.
 • Kınakına kabuğu: Zehir etkisi gösterebilir.
 • Maydanoz otu ve kökü: Rahim kasılmasını arttırır.
 • Meyan kökü: Günde 100 mg’den fazla kullanılması hormon dengelerini etkileyebilir.
 • Öksürükotu yaprağı: Zehirli etki gösterir.
 • Ravent koku: Rahim kasılmasını arttırır.
 • Sarısabır: Rahim kasılmasını arttırır.
 • Sinameki yaprağı ve meyvesi: Rahim kasılmasını arttırabilir.
 • Yılanotu kökü: Gelişimi engelleyebilir.
 • Zencefil kökü: Zehirli olabilir.

Bazı bitkisel ilaçların hamilelik ve emzirme dönemindeki etkileri bilimsel olarak yeterli derecede araştırılmadığı için emniyet olarak hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bir bitkisel ilaç kullanılmadan önce ilgili tanıtım bölümü dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Genel tıbbi bir yaklaşım olarak zorunlu olmadıkça ve hekime danışılmadan hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilaç kullanılmamalıdır

Adet Düzensizlikleri ve Tedavisi

Adet süresi 5 gün ve daha uzun sürüyor ise ve kanama fazla ise veya adet dönemi dışında kanama görülüyorsa adet düzensizliği var demektir.

Adet düzensizliği vücud özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Vakit geçirilmeden hastalığın nedenleri hekim tarafından incelenmelidir. Kadın Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/menopoz-vajinal-hastaliklar-ve-tedavileri/

Adet Düzensizliklerinde Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar ve Tedavisi

BitkiselMucize.net sitesinin Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın adet düzensizliği yaşamaktadır.
Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?

Adet düzensizliklerinin tedavisi: Adet süresinin uzaması ve kanamanın fazla olması halinde çobançantası otu, adet dışındaki kanamalarda hayıt meyvesi kullanılabilir.

Şikayetlerde üzüntü ve sıkıntının etkili olduğu düşünülüyorsa bitkisel sakinleştirici ilaçların desteği sağlanılabilir.

Çobançantası otu: Doğranılmış 1 yemek kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 15 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 3-4 defa içilebilir. Dilerseniz hazır ilaç halinde de bulunmaktadır.

Hayıt meyvesi:Hazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.

Ağrılı Adet ve Tedavisi

Adet sırasında karın boşluğunun alt kısımında ağrı görülebilir. Bu ağrı adetten önce de başlayabilir. Ağrı ile birlikte baş ağrısı, bulantı, kusma, sırt ağrısı meydana gelebilmektedir.

Karın boşluğunda nedeni bilinmeyen ağrılar hekim tarafından incelenmelidir. Ağrılı adet sadece bitkisel ilaçlarla  tedavi edilebilmektedir.

Ağrılı Adetin Tedavisi

Adet başlangıcından 1-2 gün önce dahilen ve oturma banyosu olarak bitkisel ilaç kullanılmaya başlanılır ve adet süresince devam edilir.

Tedaviye destek olarak sıcak banyo yapılmalıdır veya karnın alt bölgesine sıcaklık uygulanmalıdır. Frenk kimyonu esansı ve rezene esansı yarı yarıya karıştırılarak karının alt bölgesine ve sırtta tam karşılığına 7-8 damla esans karışımı damlatılarak ovulabilir. Hafif vücut hareketleri yapmalı, meyve, sebze ve tahıl ağırlıklı yemek yenilmelidir.

BitkiselMucize.net sitesinin Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın ağrılı adet geçirmektedir.
Kadın Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?

Ağrılı Adette Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Kazotu: Rahim kasılmalarını arttırır. İnce kıyılmış 1 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilebilir.

Oturma Banyosu

 • Civanperçemi otu, çiçeği: İnce doğranılmış 100 gr ot veya 50 gr çiçek üzerine 1-2 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 20 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım mümkün olduğunca sıcak 18-19 litre suya ilave edilir. Bu suyla 10-20 dakika süreyle oturma banyosu yapılır.
 • Formülü papatya çiçeği ile birlikte kullanılabilir.
 • Papatya çiçeği: 1 yemek kaşığı çiçek üzerine 150 ml kaynar su ilave edilebilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısım mümkün olduğunca sıcak 20 litre suya ilave edilir, bu suyla 10-20 dakika oturma banyosu yapılır.
 • Oturma banyoları günde 3 defa tekrarlanılabilir.

Adet Gecikmesi ve Tedavisi

Adet gecikmesi iki şekilde görülmektedir. Birincil adet gecikmesi 17 yaşına kadar adet görmeme halidir. İkincil adet gecikmesi ise daha önce düzenli adet görülürken, daha sonra ortaya çıkan gecikmedir. İkincil adet gecikmesi hamilelik, emzirme dönemi, menopoz, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin normal çalışmaması, şeker hastalığı, ilaçların istenilmeyen etkisi ve diğer hastalıkların sonucu olabilir. Her iki adet gecikmesi halinde de hekim tarafından nedenlerinin araştırılması gerekir.

Tedavi: Öncelikle ikincil adet gecikmesinde hayıt meyvesi tedavide başarıyla uygulanmaktadır. Tedaviye destek olmak amacıyla ağır iş ve spor yapılmamalıdır. Bu şikayetler sırasında meydana gelen üzüntü ve sıkıntının giderilmesi için bitkisel sakinleştirici ilaçların desteği sağlanmalıdır.

Adet Gecikmesinde Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaç

Hayıt meyvesi: Sadece hazır ilaç şeklinde kullanılabilir. Tedavi 3 aydan uzun süre uygulanmalıdır.

Adet Öncesi Şikayetler ve Tedavileri

Hormonların düzenli çalışmaması, sosyal ve psikolojik sebeplere bağlı olarak genellikle 35 yaşından sonra başlayan şikayetlerdir. Adet başlangıcından 7-10 gün önce başlayan göğüs, baş ve bel ağrıları, dolgunluk hissi, kabızlık, huzursuzluk ve sıkıntı şeklinde görülebilir.

Adet öncesi şikayetlerin tedavisi: Adet öncesi şikayetlerde hayıt meyvesi ve karayılan kökü kullanılmaktadır. Hastalık nedenleri arasında yer alan veya hastalık sonucu ortaya çıkan üzüntü ve sıkıntının giderilmesi için bitkisel sakinleştirici ilaçların ve özellikle binbirdelik otunun tedavi desteği alınmalıdır.

Adet Öncesi Şikayetlerde Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Hayıt meyvesi: Sadece hazır ilaç şeklinde kullanılmalıdır.

Karayılan kökü:İnce doğranılmış 1 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 2-3 defa içilebilir. Hazır ilaç şeklinde de bulunmaktadır.