İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi

0
2495
İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi
İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi

İltihaplanmaya dışarıdan idrar yollarına giren genellikle bakteri, nadiren virüs veya mantarlar yol açar. Böbrek ve İdrar Yolları hastalıkları bölümümüz ilginizi çekebilir.

İdrar Yolları İltihabı

Hamilelik, ieker hastalığı, bağışık sistemi zayıflığı ve idrar yollarındaki daralma halinde bu [iltihaplanma] daha ciddi problemlemlere neden olabilmektedir.

Hastalık belirtileri arasında ağrı, idrar yaparken yanma, sık idrar yapma ihtiyacı, karın boşluğunun alt kısmında ağrı sayılabilir. İdrarda kan görülebilir. İdrarın kokusu değişebilir ve idrar bulanıktır.

Bitkiselmucize.net sitesinin İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında geçen görseldir. Görselde bir kadının idrar yolları iltihabı hastalığı vardır ve yere uzanmış bir şekilde yatmaktadır.
İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi

İdrar Yolları İltihabı için Kullanılabilecek İlaçlar

Ağrı ve ateş görülmeyen basit iltihaplanmalarda bitkisel ilaçlar tek başına tedavi edici olarak uygulanabilir.

Antibiyotik ilaçların kullanılması gerekiyorsa, birlikte veya antibiyotik kullanımından sonra idrar arttırıcı bitkisel ilaçlar destek tedavi olarak kullanılmalıdır. Bu sayede dokular korunmuş olur ve hastalık yapıcı unsurlar tamamen uzaklaştırılmış olur. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

İdrar Yolları İltihabı Tedavileri

  • Kramp giderici, ağrı dindirici ve idrar arttırıcı olarak altınbaşak otu ve atkuyruğu otu kullanılabilir.
  • İdrar arttırıcı olarak yıkama tedavisinde altınbaşakotu, ardıç meyvesi, huş ağacı yaprağı, ısırgan yaprağı ve otu, java çayı, kayışkıran kökü, selamotu kökü, taze fasulye kabuğu kullanılabilir.
  • İdrar yollarında mikrop öldürücü olarak ayı üzümü yaprağı, bayır turpu kökü, latin çiçeği otu, santal odunu, su teresi otu kullanılabilir.
  • Tedaviye destek olarak günde 2-3 litre su içilmelidir, bu yıkama tedavisinde önemlidir. Alkol, kahve ve baharat kullanılmamalıdır. Et, süt ve süt ürünleri, ıspanak, portakal, limon, greyfurt ve çilek yeninmemelidir. Bulgur, pirinç, patates, meyve ve sebze yenmelidir.

İdrar Yolları İltihabında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Altınbaşak otu: İdrar arttırıcıdır, hafif kramp giderici etki gösterir, iltihaplanmayı önler, mikrop öldürücü etkisi vardır. İdrar yolları yıkama tedavisinde uygulanılır, kllanım sırasında günde 2-3 litre su içilmelidir.

Ardıç meyvesi

İdrar arttırıcıdr, kramp giderici etki gösterir. Kullanım sırasında günde 2-3 litre su içilmelidir. 4-6 hafta kullanılabilir.

Atkuyruğu otu: Hafif idrar arttırıcı etkisi vardır, yıkama tedavisinde kullanılır. Kullanım sırasında günde 2-3 litre su içilmelidir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Bitkiselmucize.net sitesinin İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde atkuyruğu otu bulunmaktadır.
İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi

Ayı üzümü yaprağı: Mikropların üremesini engeller. İnce kıyılmış 2 çay kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 15 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Ayrıkotu kökü: Mikrop öldürücü etkisi vardır. İnce doğranılmış 2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 15 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Bayır turpu: Mikrop öldürücü etkisi vardır. Günlük ortalama olarak 20 gr taze turp kökü yenilir. 4-6 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Huşağacı yaprağıİdrar artışı ile vücuttan su atılmasını sağlar. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir.

Isırgan Yaprağı ve Otu

İdrar arttırıcıdır. Kullanım sürecinde günde 2-3 litre su içilmelidir. Doğranılmış 2-3 çay kaşığı yaprak ve ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir, ve süzülerek içilir. Günde 3 defa çayı taze hazırlanılarak içilebilir.

Kayışkıran kökü: İdrar arttırıcıdır. Kullanım süresince günde 2-3 litre kadar su tüketilmelidir. İnce doğranılmış veya öğütülmüş 2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 30 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Latinçiçeği otu

Bakteri ve virüs öldürücüdür, kaygan dokuyu mantarlara karşı korur. Hazır ilaç tarifine göre kullanılır, idrar arttırıcı bir bitkisel ilaçla birlikte kullanılması faydalı olur. Takviye olarak aynı zamanda bayırturpu ve altınbaşakotu birlikte kullanılabilir.

Maydanoz kökü ve otu: İdrar arttırıcıdır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir. İnce kıyılmış 1 yemek kaşığı ot veya 1 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde maydanoz kökü ve maydanoz bulunmaktadır.
İdrar Yolları İltihabı Hastalığı ve Tedavisi

Santal odunu: Mikrop öldürücü ve kramp giderici etkisi vardır. İnce kıyılmış veya öğütülmüş 2 çay kaşığı odun talaşı fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave ediliir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Bitkisel İlaçlar

  • Selamotu kökü: Kramp giderici ve idrar arttırıcı etkisi vardır. Kullanım süresince günde 2-3 litre kadar su içilmelidir. İnce doğranılmış veya dövülmüş 1-2 .ay kaşığı kök fincana konulur,ü zerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir ve süzülerek içilir.
  • Suteresi otu: Mikropların üremesini engeller. İnce kıyılmış veya dövülmüş 1 çay kaşığı kadar kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
  • Taze fasulye kabuğu: Tuz kaybına neden olmadan hafif idrar arttırıcı etkisi vardır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su tüketilmelidir. İnce doğranılmış veya ezilmiş 1 yemek kaşığı kabuk fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
  • Altınbaşak otu + Ayı üzümü yaprağı + Java çayı karışımı.

1 yemek kaşığı karışım fincana konulur üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10-15 dakika kadar demlenir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak yemek aralarında içilebilir. Hekim tavsiyesi olmadan 14 günden uzun süre kullanılmamalıdır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir.

Huş ağacı yaprağı + altın başak otu + java çayı karışımı: 1 yemek kaşığı karışım fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 3 defa yemek aralarında içilir. Kullanım süresi boyunca günde 2-3 litre su içilmelidir. Karışım mikrop öldürücü ve idrar arttırıcı etki gösterir.