Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi

0
1694
Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi
Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi

Hazımsızlık karın bölgesinin üst kısmında ağrı, erken doyma hissi, dolgunluk hissi, gaz ve bulantı, yanma şikayetleri ile ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ishal ve kabızlık görülebilir, üzüntü ve sıkıntı ile şikayetler artabilir. Sindirim Sistemi kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

Hastalığın Nedenleri Nelerdir

[Hazımsızlık] hastalığının nedenleri arasında bağırsak tembelliği, gastrit, ülser, sindirim salgılarının yetersizliği, bağırsak hareketlerinin yavaşlığı, üzüntü ve sıkıntı sayılabilmektedir.

Hazımsızlık şikayetlerinde kullanılan çok az sayıda kimyasal sentetik ilaç bulunmaktadır öncelikle bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kadın vardır ve hazımsızlık çektiği için midesi ağırmaktadır. Midesinin ağıran kısmı kırmızı renk ile belirtilmiştir.
Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi

İlaçların Etkileri

Bitkisel ilaçların etkileri hafif, istenmeyen etkileri çok az, etki çeşitliliği fazla ve tedavi alanı geniştir. Tahammülü kolay olduğu için hastalar tarafından da tercih edilmektedir.

Esans içeren bitkisel ilaçlar mikrop öldürücü, kramp giderici ve bağırsak hareketlerini arttırıcı olarak etki etmektedir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

Hazımsızlık Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Adaçayı yaprağı: Kıyılmmış 1 çay kaşığı kadar yaprak fincana konulur, üzerine 100 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
  • Ananas enzimi: Hazır ilaç olarak kullanılır. Sindirim salgılarını arttırır ve özellikle pankreas çalışmasını düzenler.
  • Anason tohumu: Doğranılmış veya dövülmüş 1 çay kaşığı tohum fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak yemeklerden sonra.
  • Ardıç meyvesi: Doğranılmış 1 çay kaşığı tohum fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Bahçe nanesi yaprağı ve esansı1 yemek kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Bitkisel ilaçlar günde 2 veya 3 kere tekrar edilerek içilebilir

Biberiye yaprağıKıyılmış 1 kahve kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa yemekten sonra içilebilir.

BozotuDoğranılmış 1 kahve kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir:http://www.bitkiselmucize.net/safra-yollari-safra-kesesi-hastaliklari-ve-tedavileri/

Bitkiselmucize.net sitesinin Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında kullanılan görseldir.
Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi

Centiyane köküİnce doğranılmış 1 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 3 defa yemeklerden sonra içilebilir.

Civanperçemi çiçeği ve otuDoğranılmış 1-2 çay kaşığı ot veya çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika kadar demlenir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 3 defa yemeklerden sonra içilebilir.

Çin tarçını kabuğuDövülmüş veya öğütülmüş 1 çay kaşığı kabuk fincana konulur, üzerine su ilave edilir ve süzülerek içilir.

Dereotu Tohumu

Doğranılmış veya dövülmüş 1 çay kaşığı tohum fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Enginar yaprağıİnce doğranılmış 1 çay kaşığı kadar yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Günde 3 defa çay taze hazırlanılarak yemekten sonra içilebilir.

Frenk kimyonu tohumu ve esansı

Doğranılmış veya ezilmiş 1-2 çay kaşığı kadar tohum fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 3 defa yemeklerden sonra içilir. Esansı kullanılacaksa; bir çay bardağı su veya süte 2-4 damla kadar esans damlatılıp yemeklerde içilir.

Haronga yaprağı ve kabuğuHazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi yazısında makale arasında geçen bir görseldir. Görselde bitkisel bir meyve bulunmaktadır.
Hazımsızlık Hastalığı ve Tedavisi

Havlıcan köküKıyılmış veya öğütülmüş 1 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Bitkisel İlaçların Hazırlanılışı

  • Java zerdeçalı: Doğranılmış 1-2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Kakule meyvesi: Ezilmiş 2 çay kaşığı tohum fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Kantaron otu: İnce doğranılmış 1-2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.
  • Karahindiba kökü ve otu: Doğranılmış 1 yemek kaşığı kök ve ot karışımı fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

KaraturpTurp sıkılarak suyu çıkarılır, yemeklerde 1-3 yemek kaşığı içilebilir.

Kınakına kabuğuDoğranılmış veya öğütülmüş 1 çay kaşığı kabuk 150 ml kadar kaynar su içinde 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Çay taze hazırlanılarak yemeklerden sonra içilebilir.

Kişniş tohumuEzilmiş 2 çay kaşığı tohum fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çay taze hazırlanılarak yemeklerden sonra içilir.

Lavanta çiçeği2 çay kaşığı çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir. Aynı zamanda çay sakinleştirici etki gösterir.

Melekotu köküDoğranılmış 1 çay kaşığı kadar kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Mübarek dikeni otuDoğranılmış 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenilip süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak yemeklerden sonra içilir.

Nane esansıGünde iki defa kesme şekere 3 damla damlatılarak yemeklerde yenilir.

Melisa yaprağıDoğranılmış 2 çay kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Papatya çiçeği1 yemek kaşığı kıyılmış çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

PelinotuDoğranılmış 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Rezene tohumu ve esansıDoğranılmış veya dövülmüş 1 çay kaşığı tohum, fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Seylan tarçını kabuğuDövülmüş veya öğütülmüş 1 çay kaşığı kabuk fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.