Güneş Yanığı ve Tedavisi

0
1501
Gunes Yanigi ve Tedavisi
Gunes Yanigi ve Tedavisi

Uzun süre güneş ışığına maruz kalındığında kısa dalga ultraviole ışınları deride yanık meydana getirebilmektedir. Ağrılıdır, su toplayarak kabarır ve soyulma görülür. Deri Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Güneş Yanığında Bitkisel İlaçların Faydaları

[Bitkisel ilaçlar] güneş yanığı tedavisinde tek başına yeterlidir.

Büzücü ve doku sıkılaştırıcı olarak saplı meşe kabuğu kullanılabilir. Su kaybı önlenir ve mikropların üremesi engellenir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Güneş Yanığı ve Tedavisi yazısında makale arasında kullanılan grafiktir. Grafikte güneş yanığı olunduğunda kullanılabilecek bitkisel ilaçlar gösterilmektedir.
Güneş Yanığı ve Tedavisi

İltihaplanmayı önleyici olarak binbirdelik otu, papatya çiçeği ve saplı meşe kabuğu kullanılır.

Tedaviye destek olarak yanık bölgeye yağlı ürünler sürülmemelidir, derinin soğumasını önler ve ağrıyı arttırır. Yanık bölge serin tutulmalıdır, bol pamuklu giyecekler kullanılmalıdır. Yanık bölge iyileşene kadar az ışıklı ve serin ortamlarda kalmalıdır.

Güneş Yanığında Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Binbirdelik otu: Bitkinin çiçekleri ve üst yapraklarından yağda hazırlanan ürün kullanılır. Çiçek ve üst yapraklar zeytinyağı, ay çiçek yağı içinde birkaç hafta boyunca, renk koyu kırmızı olana kadar bekletilir. Bu yağ yanık bölgeye sarılır veya sürülür. Sargı günde 4 defa değiştirilir. Bu yağ kullanıldığı sürece fazla güneş ışığı alınmamalıdır, açık ten renkli kişilerde alerji oluşabilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Papatya çiçeği: İstenilen etkinin alınması için hazır ilaç olarak kullanılmalıdır.
  • Saplı meşe kabuğu: İnce doğranmış veya öğütülmüş 20 gr. kabuk 1 litre suda kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp 15 dakika bekletilir ve süzülür.
  • Sulu kısım soğuk olarak yanık bölgeye pansumanda kullanılır veya sargı bezi ıslatılarak sarılabilir.
  • İlaca ulaşmanın zaman aldığı durumlarda ilk tedbir olarak çay kullanılabilir. 1 yemek kaşığı siyah çay 150 ml. su ile 10 dakika kaynatılıp süzülür. Sulu kısıma sargı bezi bastırılarak sargı şeklinde uygulanır. Sargı kurudukça aynı şekilde tekrarlanmalıdır.