Gastrit ve Tedavileri

0
1805
Gastrit ve Tedavileri
Gastrit ve Tedavileri

Yeni başlayan akut ve uzun süre devam eden kronik olmak üzere gastrit iki şekilde görülebilir. Sindirim Sistemi kategorimiz ilginizi çekebilir.

Gastritin Nedenleri

Yeni başlayan [gastritin nedenleri] alkol, sigara, ilaç, iltihaplanma, üzüntü-sıkıntı, safra salgısının mideye akması, asit ve baz etkisi olabilir.

Mide içi cidalarının tahriş olma derecesine bağlı olarak hafif veya şiddetli kanama görülebilir. Şikayetler ağrı, bulantı, kusma, dolgunluk hissi, gaz ve midede ekşime şeklinde olabilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Gastrit ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan bir görseldir. Görselde adam büyük bir ağrı çekmektedir.
Gastrit ve Tedavileri

Gastritin Zararları

Uzun süre devam eden kornik gastritin % 85 oranında bakteri, %10 oranında safra salgısının mideye akması ve % 5 oranında bağışıklık sistemi dengesizliği nedeniyle meydana geldiği bildirilmektedir.

Kronik gastritte mide ekşimesi, gaz ve doglunluk hissi görülebileceği gibi şikayetsiz devam edebilir.Calvin Klein known for Sindirim Sistemi kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Kanama olmayan gastritte bitkisel ilaçlar koruyucu ve destek tedavi amaçlı olarak uygulanmaktadır.
  • Midenin korunulması ve iyileşmenin desteklenmesi için keten tohumu ebegümeci yaprağı ve çiçeği kullanılabilir.
  • İltihaplanmayı önleyici ve iyileşmeyi hızlandırıcı olarak papatya çiçeği ve civanperçemi çiçeği ve otu kullanılabilir.
  • Ağrı dindirici ve kramp giderici olarak papatya çiçeği, civanperçemi çiçeği ve otu kullanılabilir.

Tedavi sürecinde alkol, sigara, kahve, baharat, şeker kullanılmamalı, mideyi tahriş eden ilaç içilmemeli, ağır yemek yenmemeli, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sakinleştirici olarak kediotu kökü ve papatya çiçeği kullanılabilir

Gastrit Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Civanperçemi çiçeği ve otuDoğranılmış 1-2 çay kaşığı çiçek 150 ml kadar soğuk suya konulur, kısık ateşte kaynayana kadar tutulur, ateşten alınıp 15 dakika kadar beklenilir ve süzülerek içilir.

Ebegümeci çiçeği ve yaprağıİnce doğranılmış 1 yemek kaşığı çiçek 150 ml kadar soğuk suya konulur, kısık ateşte kaynayana kadar tutulur, ateşten alınıp 15 dakika beklenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak yemek aralarında günde 3-4 defa yavaş yavaş içilebilir. Bitkisel Tedaviler kategorimizde ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/kategori/bitkisel-tedaviler/sindirim-sistemi-hastaliklari/

Bitkiselmucize.net sitesinin Gastrit ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan bir grafiktir.
Gastrit ve Tedavileri

Kediotu köküİnce doğranılmış 2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenip süzülerek içilir. Çayı taze taze hazırlanılarak ihtiyaca göre günde 2-4 defa içilebilir.

Keten tohumuKullanmadan hemen önce dövülmüş veya öğütülmüş 2-3 yemek kaşığı tohum akşamdan 500 ml soğuk kuya konur, sabah ince bir elekten geçirilir, mikrop kalmaması için kaynayana kadar ısıtılır, termosa doldurulup gün boyu yudum yudum içilir.

Papatya çiçeğiDoğranılmış 1 yemek kaşığı çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 3-4 defa içilebilir. Meyan kökü + Bahçenanesi yaprağı + Papatya çiçeği karışımınıda kullanabilirsiniz.