Egzama, Dermatit ve Tedavileri

0
1372
Egzama, Dermatit ve Tedavileri
Egzama, Dermatit ve Tedavileri

Kaşıntılı deri iltihaplanmasının yeni ortaya çıkan akut şeklinde dermatit, uzun süre devam eden haline egzama denilmektedir. Deri Hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Egzama, Dermatit Hastalığında Görülebilecek Şikayetler

Yeni başlayan hastalıkta kızartı, kabarma, su toplaması ve akıntı görülebilir. [Egzamada] ise bölge kürüdür, pullanma vardır ve çatlakla görülebilir.

Hastalık nedenleri arasında alerji, sıcaklık, kimyasal maddelerle tahriş, ultraviole ışınlarının etkisi sayılabilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Egzama, Dermatit ve Tedavileri yazısında makale arasında kullanılan görseldir.
Egzama, Dermatit ve Tedavileri

Egzama, Dermatit Hastalığında Bitkisel İlaçların Etkisi

Bitkisel ilaçlar hafif dermatitte destek tedavi olarak uygulanabilir. Hafif egzamada bitkisel ilaçlar tek başına tedavide tercih edilebilir, kimyasal sentetik ilaçların kullanılma zorunluluğu halinde destek tedavi olarak uygulanılabilir. Bitkisel ilaçların istenilmeyen etkilerinin olmaması nedeniyle uzun süren tedavide dönüşümlü olarak kimyasal sentetik ilaçlarla birlikte kullanılma imkanından yararlanılması gereklidir.

Dermatitte yaralı bölge serin tutulmalıdır, krem ve merhem şeklinde ilaçlar kullanılmamalıdır, sargı uygundur ve sargı sık sık değiştirilmelidir. Böylece bölgenin ısınması önlenilir, iltihaplanma teşvik edilmemiş olur. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Egzamada merhem ve krem şeklindeki ilaçlar kullanılabilir. Deri fazla yağlı ise süt ve jel şeklindeki ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Ağrı ve sızı giderici olarak papatya çiçeği, saplı meşe kabuğu ve yulaf samanı kullanılabilir.
  • Akıntı önleyici olarak ballıbaba çiçeği, ceviz yaprağı, java eriği kabuğu, koyun otu ve saplı meşe kabuğu kullanılmalıdır.
  • İltihaplanmayı önleyici olarak ballıbaba çiçeği, ceviz yaprağı, dar yapraklı sinirli ot, papatya çiçeği, saplı meşe kabuğu ve yaban yasemini kullanılabilir.

Kaşıntı giderici olarak bahçe nanesi esansı, ballı baba çiçeği, java eriği kabuğu, koyun otu ve yaban yasemini kullanılır.

Mikrop öldürücü olarak papatya çiçeği kullanılabilir

Tedavi amacına uygun olarak yukarıda verilen gruplardan bir veya bir kaç bitkisel ilaç birlikte kullanılabilmektedir.

Egzama, Dermatit Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaç

Yaban yasemini: Kronik egzamada destek tedavi olarak uygulanılabilir. Bitki zehirlidir, sadece hazır ilaç olarak kullanılabilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/kategori/bitkisel-tedaviler/deri-hastaliklari/

Egzama, Dermatit Hastalığında Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Ballı baba çiçeği: Oturma banyosu: 5 yemek kaşığı çiçek üzerine 500 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10 dakika bekletilip süzülür.