Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri

0
1580
Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri
Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri

Düşük tansiyon kan basıncının 10 / 6 değerinin altına düşmesidir. Kalp ve Damar Hastalıkları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Düşük Tansiyonun Sebepleri Nelerdir?

Kişilerin vücut yapısındaki hareketsizlik [düşük tansiyona] sebep olabilmektedir. Böbrek üstü ve tiroid bezlerinin yetersiz çalışması ve vücudun tuz kaybetmesi de düşük tansiyona neden olmaktadır. Ayrıca iltihaplı hastalıklar, kalp ve böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve bazı ilaçlar da tansiyonu düşürebilmektedir.

Düşük tansiyonun rahatsızlıkları arasında kalp çarpıntısı, görme sorunları, baş dönmesi, soğuk terleme, baş ağrısı, bayılma, yere düşme ve bilinç kaybı görülebilmektedir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Düşük Tansiyon Nedenleri ve Tedavisi yazısında makale arasında geçen bir görseldir. Görselde bir doktor hastasının tansiyonunu tansiyon aleti ile ölçüyor.
Düşük Tansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Düşük Tansiyon Halinde Yapılması Gerekenler

Demlenmiş çay, kahve içilebilir, yeterli miktarda tuzlu gıdalar alınmalı, günde 2 litre kadar su içilmeli, hareketli olunmalı, aniden oturup kalkılmamalı, sıcak ortamlardan kaçınılmalı, gece yatarken vücudun üst kısmı yüksek kalacak şekilde bir yastık seçilmeli, el ve kollar önce soğuk sonra ılık suyla yıkanılmalıdır.

Dahilen Kullanılan Bitkisel ilaçlar Nelerdir?

Biberiye yaprağıTaze yaprak suyu günde 2 ila 3 defa 20 ml kadar içilebilir. Bitkisel Tedaviler kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

  • Kâfur: Kapsül şeklinde hazır ilacı bulunmaktadır. Soluma yolu ile de kullanılabilir. Aynı zamanda dolaşımın hızlanmasına sağlayan alıç yaprağı ve çiçeği ile de birlikte kullanılabilmektedir.
  • Ladin esansı: Günde 3 defa, kesme şekere 4 damla kadar esans damlatılıp yenilir.
  • Lavanta çiçeği: İnce doğranılmış veya yoğrulmuş 100 gr kadar çiçek 2 litre kaynar suda kabın ağzı kapalı olarak demlenilir ve içilir.
  • Esanslar çocuklarınızın yüzüne ve özellikle burunlarına tutulmamalıdırlar.

Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

Biberiye yaprağı50 gr kadar ince kıyılmış yaprak 1 litre kaynar suda kabın ağzı kapalı olarak 30 dakika bekletilir, süzülür ve banyo suyuna ilave edilir. Banyoda 15 ile 20 dakika arasında kalınır.

Hazır krem şeklindeki ürünler deriye sürülerek ovulmak suretiyle kullanılabilir

Kâfur% 10 ile 20 tabii kâfur içeren merhemi günde 1-3 defa göğüse sürülerek ovulabilir. Aynı zamanda ladin esansı ile birlikte kullanılabilir.

Lavanta çiçeğiİnce kıyılmış veya yoğrulmuş 100 gr kadar çiçek 2 litre kaynar suda kabın ağzı kapalı olarak 5 dakika bekletilir, süzülerek banyo suyuna ilave edilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: http://www.bitkiselmucize.net/kalp-yetmezligi-kalp-ritim-bozuklugu-ve-tedavisi/

Yüksek Tansiyon

Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri
Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri

Kan basıncının normal değerlerinin üzerine çıkmasına yüksek tansiyon adı verilmektedir. Kan basıncı 14/9 ve 16/9,5 arası sınır değerler olarak kabul edilmektedir.

üksek tansiyonun nedeni %90 oranında bilinememektedir. % 10’unun nedeni ise; böbrek hastalıkları, böbrek üstü bezleri ve tiroid bezleridir.

Yüksek tansiyonun erken belirlenmesi çok önemlidir. Bunun için hastahanelerde takılan bir alet vasıtasıyla 24 saat boyunca tansiyonunuzun gözlenmesi en emin yoldur. Gündüz yapılan ölçümler gece ve sabah erken saatlerdeki tansiyon değerlerini vermediği için yanıltıcı olabilmektedirler.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri

Yüksek tansiyon belirtileri arasında kafada ağırlık hissi, dikkat dağınıklığı, iş veriminizde azalma, sinirlilik, uyku problemleri, kalp çarpıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi, görme şikayetleri, kulak çınlaması ve burun kanaması görülebilir.

Yüksek tansiyonun sınır değerlerinde bitkisel ilaçlar başarı ile kullanılmaktadır. Yılanotu kökü sınır değerlerin üzerinde de kullanılabilir. Sakinleştirici bitkisel ilaçlar önem verici şekilde destek olabilir.

Yüksek tansiyon hastalarının yapması gerekenler

Yüksek tansiyon hastalığında alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Uzun süre hareketsiz kalınmamalı yeterli sürede yürüyüş yapılmalıdır.

Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri
Düşük, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavileri

Kilo fazlası verilmeli, az tuzlu ve az yağlı gıdalar yenilmeli.

Yüksek Tansiyon Hastalığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Sarımsak: Günde ortalama 4 gr sarımsak yenilmelidir. Bir seferde 1 gr sarımsaktan daha fazla yemeyin.
  • Sarımsak ezilir, 4-5 dakika kadar havanda bekletildikten sonra yemeğe katılarak tüketilebilir.
  • Yılanotu kökü: Hekim kontrolünde hazır ilaç olarak kullanılmalıdır.
  • İlaçlar belirtilen miktarlardan daha fazla kullanılmamalıdır, aksi taktirde sorunlara yol açabilir.

Genç kadınlar ve yaşlılarda görülen baş dönmesi, bayılma ve yere düşme halinde hayati tehlike arzettiği için tedaviye hemen başlanılması gerekir.

Düşük tansiyon ve yüksek tansiyon hastalıklarında bitkisel ilaçlar uzun süre istenilmeyen etkielri olmadan kullanılabildikleri için tercih edilmektedir.