Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıklarında Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

0
1993
Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıklarında Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?
Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıklarında Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

Bronşit yeni başlayan ve uzun süren veya sürekli tekrarlanan akciğerlerdeki hava borularının iltihaplanmasıdır. Yeni başlayan bir bronşitte öksürük, balgam, ateş ve genel hastalık belirtileri vardır. Solunum Yolu Hastalıkları kategorimize göz atabilirsiniz.

Bronşitin Nedenleri Nelerdir?

Bronşitin nedenleri arasında sigara, çevreden gelen tahriş edici maddeler bulunur. Kronik bronşitte de, bronşitte etkili olan hastalık nedenleri sayılmak ile birlikte, alerjik ve kalıtımsal sebepler ön plana çıkar. Kronik bronşit hastalığının ağırlığına göre 4 devreye hastalığın kontrol edilebilirliğine göre ise 3 devreye rollü, kısmen kontrollü ve kontrol edilemeyen olarak ayrılmaktadır.

Kontrol edilemeyen 3. devrede bitkisel ilaçlar ile tedavi mümkün görülmemektedir. Fakat, atkuyruğu otu, civanperçemi, dikenli ginseng, ekinasya, hatmi kökü, kara hindiba kökü, papatya çiçeği ve söğüt kabuğu ile hastalığa karşı bağışıklık sistemi desteklenebilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıkları yazısında makale arasında kullanılan bir görsel. Bronşit hastalığına yakalanmış bir adam bulunmaktadır ve halinden pek memnun olmadığı gözüküyor.
Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıkları

Bronşitin Bitkisel İlaçlarla Tedavisi Nedir?

Yapışkan madde bulunduran Daryapraklı sinirli ot, Ebegümeci yaprağı ve çiçeği, Hatmi kökü ve yaprağı, İzlanda likeni, Öksürükotu yaprağı ve Sığırkuyruğu çiçeği ile kaygan doku koruyucu bir takaba ile kaplanır, gıcık ve yanma hissi giderilebilir. Esans bulunduran Anason tohumu ve esansı, Bahçenanesi esansı, Çam nane esansı, Nim esansı, Ökaliptüs yaprağı ve esansı, Rezene tohumu ve esansı, Sarıçam tomurcuğu ve Yabani kekik otu ile balgamın sulandırılarak kolayca dışarı atılması sağlanılır.

İMikrop öldürüc etkisi ile Bozotu, Ducar sarmaşığı yaprağı, Kara turp, Kekik otu, Kuş ekmeği otu, Latin çiçeği ve Su teresi otu karışık iltihaplanmanın önüne geçer. tedavi sürecinde sigara içilmemeli, tahriş edici maddeler solunmamalı, üşütmeden temiz hava alınmalı ve tahriş edici içeceklerden kaçınılıp bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır. Bitkisel Tedaviler kategorimizi gözden geçirebilirsiniz.

Kuru Öksürük için Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

 • Dar yapraklı sinirliot.
 • Ebegümeci yaprağı ve çiçeği.
 • Hatmi kökü ve yaprağı.
 • Ihlamur çiçeği.
 • İzlanda likeni.
 • Öksürükotu yaprağı.
 • Sığırkuyruğu çiçeği.

Katı Balgamlı Öksürük için Kullanılması Gerekenler

Anason esansı ve tohumuKüçük bir kesme şekere 3 ile 4 damla esans damlatılır, ağızda dolaştırılarak yenir veya yarım bardak ılık suya 3 ile 4 damla arasında damlatılıp içebilir.

Çayı taze hazırlanarak sabah ve akşam olmak üzere 2 defa birer fincan içilir

Bozotuİnce kıyılmış 1 çay kaşığı ot bir fincana konulur, üzerine kaynar su ilave edilir, demlenilir, süzülür, bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Çam esansıBir kesme şekere veya yarım bardak ılık suya esans damlatarak günde 3 defa yenilebilir veya içilebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Bitkiselmucize.net sitesinin Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıkları yazısında kullanılan bir görsel. Görselde bir erkek var ve zorla öksürüyor. Bu durumdan memnun olmadığı ve canının yandığı anlaşılıyor. Erkeğin üzerinde mavi bir gömlek ve beyaz bir arka plan bulunuyor.
Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıkları

Çöven köküİnce kıyılmış yarım çay kaşığı kök bir fincana konur, üzerine kaynar su ilave edilerek demlenilir ve bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Çuhaçiçeği kökü: Öğütülmüş ,05 gr kök, 150 ml soğuk su ile kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp beklenilir, süzülür ve bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Duvar sarması yaprağıMiktarını ayarlamak biraz zor olduğu için hazır ilaç tarifine göre kullanılabilir.

Grindelya otuİnce ince kesilmiş 2 çay kaşığı ot bir fincana konulur, üzerine kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak demlenilir, süzülür ve bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Kedibaşı otuİnce kesilmiş 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak  demlenilir ve içilir.

Katı Balgamlı Öksürüğe Özel Bitkisel İlaçlar

Ladin esansıBir kesme şekere veya yarım bardak ılık suya bir kaç damla esans damlatılarak içilebilir.

Rezene esansıBir kesme şekere 2 ile 3 damla arası esans damlatılarak yenilebilir veya rezene esanslı bal yenilebilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıkları yazısında makale arasında geçen bir görseldir. Görselde bir kız çocuğu öksürüyor ve canının yandığı belli oluyor.
Öksürük, Bronşit, Astım Hastalıkları

Rezene tohumu1 çay kaşığı tohum kullanılmadan hemen önce yoğrularak bir fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak demlenilir, süzülür ve içilir.

Öksürük için Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

 • Sarı çam tomurcuğu: Yoğurulmuş 1 çay kaşığı taze veya kurutulmuş tomurcuk fincana konulur, üzerine kaynar su ilave edilir ve demlendikten sonra bal ile tatlandırılarak içilir.
 • Su teresi: İnce ince kıyılmış 1 çay kaşığı ot fincana konulur, 150 ml su ilave edilerek demlenilir ve daha sonra tatlandırılarak içilir.
 • Taş anasonu kökü: İnce kıyılmış 2 çay kaşığı kök bir fincana konulur, üzerine kaynar su ilave edilir ve demlendikten sonra içilir. Günde 3 defa çayı taze hazırlanılarak içilebilir.
 • Yabani kekik otu: İnce kıyılmış 2 çay kaşığı ot bir fincana konulur 150 ml su ilave edilir, demlenir ve süzüldükten sonra içilebilir.

Bronşit ve Astım Hastalığına Özel Bitkisel İlaçlar

Duvar sarmaşığı yaprağı: Kullanım miktarını ayarlamak zor olduğu için hazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.

Kara turpKökünün kabukları soyulur, suyu çıkarılır ve günde 50 ile 100 ml arasında suyu içilir.

Su teresi otuTaze bitki günde 20 ile 30 gr veya sıkma suyu 60 ile 150 ml arasında yenilir ve içilebilir.

Balgamlı Öksürükte Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

Çam esansı%10 ile 15 oranında esans içeren sıvı ve merhem şeklindeki ilaçlar göğüse sürülerek uygulanabilir.

KâfurYetişkinler için en fazla %25, çocuklar için ise en fazla %5 oranında kâfur içeren merhemleri göğüs veya sıra sürülerek kullanılır.

Nim esansıYağda çözünmüş % 10 ile 30 oranında esans içeren ürün sırta sürülerek uygulanabilir.

Ökaliptüs esansıGünde birkaç defa göğüs ve boyuna birkaç damla esans damlatılarak ovulur veya % 5 ile 20 oranında esans içeren sıvı merhem şeklindeki hazır ilaçlar kullanılabilir.

Terebentin esansıGünde birkaç defa boyuna birkaç damla esans damlatılıp ovulur ya da % 10 ile 50 oranında esans içeren sıvı merhem şeklindeki hazır ilaçlar kullanılabilir.