Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi

0
2088
Burun Sinus Iltihaplanmasi ve Tedavisi
Burun Sinus Iltihaplanmasi ve Tedavisi

Genellikle virüslerin neden olduğu mukoza ve sinüslerdeki iltihaplanmadır. Daha sonra bakteriler de iltihaplanmaya iştirak ederse karışık enfeksiyon meydana gelir. Bağışıklık sistemi yetersizliği nedeniyle bu bölgede mantarlar da yerleşebilir. Solunum Yolu Hastalıkları kategorimizde hoşunuza gidebilir.

Belirtileri Nedir?

İlk belirtileri burun ve boğazda gıcık, yanma hissi, burun akıntısı olarak görülebilir. Daha sonrasında burundan nefes alamama, ağrı, ateş ve halsizlik görülebilir. [Bitkisel İlaçlar] ile müdahale edilebilir.

Alerjik burun iltihaplanması belirtileri gözde ve burunda görülür. Gözde kaşıntı, gözyaşı akması, kızarıklık meydana gelir. Burunda akıntın, kaşıntı, burundan nefes alamama, aksırma görülebilir. Bağışıklık sisteminin dengede çalışmaması nedeniyle ortaya çıkar. Eğer hastalığa alt solunum yolları dahil olursa hastalık daha da ağırlaşacaktır.

Bitkiselmucize.net sitesinin Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi yazısında kullanılan bir görsel. Görselde bir kadın var sinüs iltihaplanmasından dolayı burnu aktığı için burnunu temizliyor.
Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi

Sinüs İltihaplanmasının Bitkisel İlaçlarla Tedavileri

Hastalığın başlangıcında bitkisel ilaçlar kullanılır ise başarılı sonuçlar alınabilir. Nefes alma normalleşir mikropların üremesi önlenilir.

Bitkisel ilaçların istenmeyen etkileri kimyasal sentetik ilaçlara kıyasla çok azdır. Burun spreyleri ve damlaları alışkanlık, bağımlılık yapmadan uzun süre kullanılabilirler. Bitkisel Tedaviler kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

  • Tedavi sürdüğü sürece günde 2 litre su içilmeli, yatarken yüksekçe yastık kullanılmalı, bitki esansları oda spreyi olarak kullanılmalıdır
  • Alerjik burun iltihaplanmasında bağışıklık sistemini destekleyen ekinasya ve dikenli ginseng kullanılabilir.
  • Esanslar soluma yoluyla kullanılabilir.
  • Bahçe nanesi esansı, Çam esansı, Ladin esansı, Kâfur, Ökaliptüs esansı soluma yoluyla kullanılabilir. Bu esanslar tek tek veya karışım halinde kullanılabilir.

Ökaliptüs Esansı ve Ladin Esansı Karışımı

Çam esansı 4,5 gr

Ökaliptüs esansı 4,5 gr

Bahçenanesi esansı 1 gr

karışımı kullanılır.

Bu karışımdan yetkişkin insanlarda 4-8 damla çocuklar için ise 3-5 damla kaynar suya damlatılır.

Başa büyük bir havlu ile örtülerek buharı derin derin solunur. Bu uygulama günde 2-3 defa tekrarlanabilir. Her bir esans veya esans karşımı bir mendile damlatılarak da koklanmak için kullanılabilir. Ayrıca bu maksatla geliştirilmiş araçlarla odada buharlaştırmak içinde uygulanabilir, bu kullanış şekli özellik ile çocuklar için uygundur.

Kullanılmaması gereken durumlarAstım ve boğmaca hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Bitkiselmucize.net sitesinin Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi yazısında kullanılan görsel. Görselde iki adet tüp bulunmaktadır ve tüpün içinde de bitkiler.
Burun Sinüs İltihaplanması ve Tedavisi

İstenmeyen etkileriÇok fazla miktarda kullanılırsa bronşlarda kramp meydana getirebilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Diğer ilaçların etkilerini zayıflatabilir.

Kullanımda dikkat edilmesi gerekenEsans ve esanslı ürünler çocukların yüzüne ve özellikle burnuna tutulmamalıdır, şok etkisiyle boğulma meydana gelebilir.

Burun Spreyi

Burun kaygan dokusunu kaplayıp normal çalışmasını engellediği için yağlı ürünler tercih edilmemelidir, bunun yerine sulu ürünler kullanılmalıdır.

Burun spreyinde papatya çiçeği, bahçe nanesi esansı, nane esansı ve ökaliptüs esansı kullanılmaktadır.

Burun spreylerinin istenmeyen etkileri ve ilaçlarla uyumsuzluğu bulunmamaktadır

Astım ve boğmaca hastalıklarında dikkat edilmesi gereken şey çocuklarda burun spreyleri kullanılmamalıdır.