Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

0
2362
Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar
Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Böbrek taşları böbrekte kaldığı sürece belirti vermediği için fark edilmez. Bu taşlar pirinç tanesi büyüklüğünden birkaç cm çapa kadar büyüklükte olabilir. Taş böbrekten ayrılıp idrar kanallarına geldiği zaman şiddetli kramp şeklinde ağrılar başlar. Taş idrar yollarından atılabilecek kadar küçükse idrar yaparken batıcı bir ağrı hissedilir. Taşın idrar yollarından geçiş zorluğu oranında ağrılarda şiddetlenir. Ağrılar karın boşluğunun alt kısmında, yan taraflarında ve sırtta hissedilir, bulantı ve kusma da görülebilir. Böbrek ve İdrar Yolları hastalıkları kategorimiz ilginizi çekebilir.

Böbrek ve İdrar Yolları Taşları Hastalığı

[Taşlar sıklıkla] 20-50 yaş arasında, erkeklerde kadınlardan iki kat fazla oranda görülmektedir.

Taşların oluşma nedenleri arasında idrar yolları iltihaplanması, böbrek üstü bezlerinin aşırı çlaışması, şeker hastalığı, vücudun susuz kalması, az su içilmesi, hareketsizlik, gut hastalığı, bir besin grubunun aşırı yenilmesi sayılabilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar yazısında makale arasında kullanılan bir görseldir. Görselde bir kadın belini tutmaktadır.
Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıklarının Tedavisi

İdrar miktarının arttırılması ve idrarın sulandırılması şekli ile tedavi uygulanmaktadır. Taşlar çok küçük ise bu tedavi kolaylıkla atılabilmektedir. İdrarın sulandırılması ile de taş oluşumu engellenmektedir.

Tedaviye destek olmak amacıyla gün boyu azar azar 2-3 litre kadar su içilmeli, içki ve kahve içilmememli, proteinli gıdalar azaltılmalı, oksalik asitli gıdalar yenmemeli, yulaf, bulgur, pirinç ve patates yenmeli, fazla kilolar verilmeli, yeterli ve sürekli vücut hareketi sağlanmalıdır. Bitkisel Tedaviler kategorimiz ilginizi çekebilir.

  • Kalp ve böbrek yetmezliği halinde yıkama tedavisi uygulanmamalıdır, vücutta su birikimi ödemi arttırır.
  • Atkuyruğuotu, ısırgan yaprağı ve otu ile idrarın asitli olması önlenmekte ve bazik kalması sağlanmaktadır. Böylece idrar miktarı artmakta ve taş oluşumu önlenmektedir.
  • Altınbaşakotu ve selamotu kökü ile kramp giderilmesi amaçlanmaktadır. Böylece kum ve taşların idrar yollarından geçişi kolaylaşmaktadır.
  • İltihaplanmanın önlenmesi içinde altınbaşakotu, java çayı, kayışkıran kökü ve selamotu kökü kullanılmaktadır.

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıklarında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Altınbaşakotu: İnce doğranılmış 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenir ve süzülerek içilir.

Atkuyruğu otu

İnce doğranılmış 2-3 çay kaşığı ot 150 ml kadar kaynar su ilade 5 dakika kaynatılır, 15 dakika bekletilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 2-3 defa yemek aralarında içilebilir. İdrar arttırıcı etkisi olduğu için günde 2-3 litre su tüketilmelidir.

Isırgan yaprağı ve otu: İnce doğranılmış 2-3 çay kaşığı ot ve yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilip 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 2-3 defa sıcak olarak içilebilir. Bitkisel Tedaviler kateogrimiz ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar
Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Java çayı: İnce doğranılmış 2-3 çay kaşığı kadar çay fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak günde 2-3 defa içilebilir.

Kayışkıran kökü: İnce doğranılmış veya öğütülmüş 2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 30 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Selamotu kökü: İnce doğranılmış veya dövülmüş 1-2 çay kaşığı kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir ve süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanılarak yemek aralarında sıcak olarak içilir. Kullanım süreci boyunca günde 2-3 litreye yakın veya daha fazla su tüketilmelidir.

Huşağacı Yaprağı + Altınbaşak Otu + Java Çayı Karışımı

Doğranılmış huş ağacı yaprağı 30 gr, altınbaşak otu 30gr, java çayı 30 gr olmalıdır.

Kullanım sırasında günde 2-3 litre su içilmelidir

Bu karışım iltihaplı idrar yolları hastalıklarında, yıkama tedavisinde ve böbrekte taş oluşumuna karşı önleyici olarak kullanılmaktadır.

İdrar Kesesi Zayıflığı

Sık sık idrar yapma ihtiyacı, zor ve ağrılı idrar yapma, istek dışı idrar zorlaması, idrar ihtiyacı için gece uyanma, idrar kaçırma gibi şikayetlere genel olarak idrar kesesi zayıflığı denilmektedir.

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar
Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları için Kullanılan Bitkisel İlaçlar

İdrar Kesesi Zayıflığının Nedenleri

İdrar kesesi zayıflığının nedenleri arasında hormon dengelerinde değişim, idrar yolları iltihabı, ışın tedavisi, üşütme ve sinirsel etkiler sayılabilir. Kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Hafif ve orta şiddetteki şikayetlerde bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır. Çok ağrılı idrar zorlaması ve idrar yaparken ağrı, idrar kaçırma durumda hekim gözetiminde tedavi uygulanmalıdır.

İdrar Kesesi Zayıflığında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

  • Canotu kökü: Kramp gidericidir. Hazır ilaç tarifine göre kullanılır.
  • Kabak çekirdeği: İdrar şikayetlerinde kullanılır. İdrar kesesini kuvvetlendirir. Günde 10 gr çekirdek içi 2-3 defada yenilir. Etkisi uzun sürede ortaya çıkar 4-5 ay süre ile kullanılmalıdır.
  • Altınbaşak otu ve bitkisel sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanılması daha etkilidir.
  • Tedavi amacına uygun olarak idrar arttırıcı, iltihaplanmayı önleyici, mikrop öldürücü bitkisel ilaçlardan yararlanılabilir.

Altınbaşak otuİdrar arttırıcıdır, hafif kramp giderici etki gösterir, iltihaplanmayı önler, mikrop öldürücü etkisi vardır.

Tedaviye Destek Olmak için

Tedaviye destek olarak günde 2-3 litre su içilmeli, alkol, kahve içilmeli, idrarı asitli hale getiren süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, narenciye meyveleri, ıspanak, çilek, baharat yenilmemeli, bulgur, pirinç, patates, meyve ve sebze yenmelidir.