Bademcik İltihabının Tedavileri

0
2370
Bademcik İltihabının Tedavileri
Bademcik İltihabının Tedavileri

Bademciklerin tek taraflı veya çift taraflı olarak iltihaplanmasına verilen isimdir. Aynı zamanda anjin de denilmektedir. Solunum Yolu Hastalıkları kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

İltihaplanma Nedeni Nedir?

Bademciklerin iltihaplanma nedeni genellikle bakteriler ve virüslerdir. Hastalık belirtileri bademciklerin şişmesi, kızarması, yuykunma zorluğu ve ses kısılmasıdır.

Hastalığın giderek ilerlemesi halinde ateş, baş ağrısı ve bitkinlik belirtileride ortaya çıkar.

Bitkiselmucize.net sitesinin Bademcik İltihabının Tedavileri yazısında makalenin arasında kullanılan görseldir. Görselde bir ağız ve iltihablı bademcikler gözüküyor.
Bademcik İltihabının Tedavileri

Bademcik İltihabının Bitkisel İlaçlar İle Tedavisi

Sorunların hafifletilmesi ve destek tedavi olarak uygulanabilir. Adaçayı yaprağı ve kekik otu ile mikropların çoğalması önlenebilir. Ağaçküpesi kökü ve dar yapraklı sinirli otla bademciklerdeki yanma hissi giderilebilir ve kaygan doku korunulur.

Tedaviye destek olarak bal çerçevelerindeki kahverengi mumu çiğneyebilirsiniz. Bitkisel Tedaviler kategorimiz dikkatinizi çekebilir.

  • Tedavi sırasında rahat gıdalar ve çorba yenilmelidir.
  • Süt ve süt ürünleri, meyve suları içilmemeli ve baharatlı yemeklerden uzak durulmalıdır.
  • Hastalığınızın şiddetine göre yatakta istirahat gerekebilir.
  • Ateş var ise ıhlamur çiçeği, mürver çiçeği ve söğüt kabuğu çayları içilebilir.

Bademcik İltihabı Hastalığında Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

Adaçayı yaprağıİnce ince doğranılmış 1 çay kaşığı yaprak bir fincana konur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 5 dakika kadar bekletilerek süzülür ve  içilebilir.

Sulu kısım ile gün boyu 5 veya 6 kere gargara yapılabilir

Kekik otuİnce ince doğranılmış 2 çay kaşığı ot bir fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 5 dakika kadar bekletilerek süzüldükten sonra gargara yapılabilir.

Dar yapraklı sinirli otİnce ince kesilmiş 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilebilir, 10 dakika kadar demlenir ve süzülerek içilebilir.

Bu yazımızda işinize yarayabilir: http://www.bitkiselmucize.net/solunum-yolu-hastaliklari-ve-tedavi-sureci/

Bitkiselmucize.net sitesinin Bademcik İltihabının Tedavileri isimli yazısında kullanılan bir görseldir. Hatmi çiçeği bulunuyor görselde kırmızı güzel renkleri ile.
Bademcik İltihabının Tedavileri

Hatmiİnce ince doğranılmış 1 yemek kaşığı yaprak veya 1 çay kaşığı kadar kök 150 ml soğuk suda sürekli karıştırılarak 1-2 saat kadar tutulabilir ve süzülür. Sulu kısım ısıtılarak, ısındıktan sonra içilebilir. Bu şekilde hazırlanan bir çay günde 3 defaya kadar içilebilir.

Ayak BanyosuAyak bileklerine gelecek kadar sıcak ortalama 40-45 derece suya öğütülmüş 2 yemek kaşığı hardal tohumu ilave edilebilir. Ayaklar bu banyoda 15 ila 20 dakika arasında tutulur, daha sonra ılık su ile iyice yıkanır. Bu uygulama 2 haftadan uzun süre yapılmamalıdır.

 

Bademcik İltihabı için Gargara

Ihlamur çiçeğiİnce kıyılmış 1 çay kaşığı kadar çiçek fincana konulur. Üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika bekletildikten sonra süzülür ve bal ile tatlandırılarak içilebilir.

1 çay kaşığı papatya çiçeğinin üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilmeli, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar bekletilmelidir ve daha sonra süzülür.

Sulu kısımla gün boyu gargara yapılabilir

1 yemek kaşığı kekik otu üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edin ve fincanın ağzını kapatıp 10 dakika bekletin daha sonra süzün. Süzdükten sonra sulu kısmı ile gün boyu gargara yapılabilir.

Kekik otu ile yapılan işlemi tekrarlayıp sulu kısımı soluyarak da uygulanabilir. Etkisini fazlalaştırmak için papatya çiçeği ürünleri kullanılabilir.

Bitkiselmucize.net sitesinin Bademcik İltihabının Tedavileri isimli yazısın makale arasında kullanılan görsel. Görselde bademcik iltihabına iyi gelecek olan bitkiler kekik otu vb görülmektedir.
Bademcik İltihabının Tedavileri

Bahçenanesi esansı, nane esansı buhar banyosu şeklinde uygulanabilir. 500 ml kaynar suyun üzerine bir kaç damla esans damlatılabilir buharı 5 dakika süre ile derin derin solunulur.

Buhar banyosu ne işe yarar:

  • Buhar banyosu ile mikropların çoğalması engellenilir.
  • Banyonun içine doldurulan esans solunularak burundan rahat rahat nefes alınılabilir.
  • Hastalık başlangıcında erkenden yapılır ise tedavi etkinliği arttırır.
  • Hastalık sırasında kaybedilen enerjinin birazını geri kazanabilirsiniz.

Kekik otuİnce doğranılmış 2 çay kaşığı kadar ot bir fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenilir, süzülür, bal ile tatlandırılarak içilebilir. Çayı hazırlanılarak günde 3-4 defa kadar birer fincan içilebilir.

Hatmi kökü ve yaprağı1 kahve kaşığı ince doğranılmış kök 150 ml soğuk suya konulur, ara sıra karıştırılarak 1 veya 2 saat bekletilir, süzülür, ısıtılır dilerseniz bal ile tatlandırılarak içilebilir.